"Łańcuch". Pojedynki Lutosławskiego z Szymanowskim

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2017 10:00
Twórczość dwóch wielkich kompozytorów jest osią tegorocznego festiwalu Witolda Lutosławskiego. - Naszą ideą jest prezentowanie muzyki Lutosławskiego w takim kontekście, żeby ujawnić pewne jej cechy - mówił w Dwójce muzykolog Marcin Krajewski, współorganizator wydarzenia.
Audio
  • Marcin Krajewski o programie 14. odsłony festiwalu "Łańcuch" (Poranek Dwójki)

witold lutosławski 1200 free.jpg
Festiwal Witolda Lutosławskiego Łańcuch XIV

Gość audycji "Poranek Dwójki" zauważał, że programy poszczególnych wieczorów festiwalu są układane tak, żeby zabrzmiały jak utwór złożony z wielu utworów. Już podczas koncertu inauguracyjnego (28 stycznia - transmisja na antenie Dwójki) dzieła Szymanowskiego i Lutosławskiego zostaną zestawione w sposób szczególnie interesujący. - III Symfonia op. 27 "Pieśń o nocy" Karola Szymanowskiego to utwór, pod wpływem którego Lutosławski postanowił zostać kompozytorem - opowiadał Marcin Krajewski. - Z kolei w IV Symfonii Lutosławskiego, ostatnim utworze, którego wykonania kompozytor doczekał, pobrzmiewają śpiewy ptaków, które słychać w symfonii Szymanowskiego - dodawał.

W programie festiwalu jest także koncert, w którym kompozytorzy zostaną zestawieni gatunkami. Nowością "Łańcucha" są koncerty monograficzne, prezentujące osobno twórczość Lutosławskiego i Szymanowskiego.

Wszystkie koncerty festiwalu odbędą się w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w dniach 28 stycznia - 12 lutego.

Prowadzi: Paweł Siwek

Gość: Marcin Krajewski (Towarzystwo im. Witolda Lutosławskiego)

Data emisji: 27.01.2017

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

bch/jp


Czytaj także

W Drozdowie Lutosławskich

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2016 12:00
- Gdy Witold się urodził, jego matka ubierała go na modłę dziewczęcą, nosił nawet kokardę we włosach. To było związane tęsknotą za zmarłą córką - mówiła Stanisława Chyl, dyrektorka Muzeum Przyrody znajdującego się w dawnym domu Lutosławskich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mniej znane oblicze Witolda Lutosławskiego

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2016 13:00
W audycji "Rozmowy o muzyce" zabrzmiały utwory dla dzieci pisane przez kompozytora do poezji znakomitych polskich literatów.
rozwiń zwiń