"Fitelberg to świetny kompozytor, który został genialnym dyrygentem"

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2018 11:56
- Grzegorz Fitelberg to jedna z najbardziej wszechstronnych postaci polskiej muzyki. Uczył się w klasie skrzypiec, studiował kompozycję i nic nie zapowiadało tego, że zostanie genialnym dyrygentem - mówił w Dwójce muzykolog Marcin Gmys.
Audio
  • Portrety muzyków: Grzegorz Fitelberg (Spotkania po zmroku/Dwójka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: shutterstock.com

Antoni Wit 1200.JPG
Antoni Wit: trzeci koncert Rachmaninowa, to król koncertów fortepianowych

Bohaterem audycji z nowego cyklu zatytułowanego "Album polski" poświęconego muzykom, którzy zaznaczyli swoją obecność w okresie międzywojennym był znakomity dyrygent, skrzypek i kompozytor. Twórca Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie po II wojnie światowej stanął na czele Wielkiej Orkiestry Polskiego Radia w Katowicach.

- Fitelberg był bardzo obiecującym kompozytorem, bo już jako 19-latek otrzymał nagrodę konkursową za sonatę skrzypcową. Miał też talenty organizacyjne, które pozwoliły mu na stworzenie Młodej Polski w muzyce, czyli grupy kompozytorów, do której należał Karol Szymanowski. Fitelberg posiadał znakomity warsztat i był dla nich niekwestionowanym autorytetem - stwierdził Marcin Gmys, który oceniał twórczość i dokonania Grzegorza Fitelberga. 

W audycji mogliśmy też wysłuchać archiwalnych nagrań, w których działalność dyrygenta wspominali wiolonczelista, dyrygent Kazimierz Wiłkomirski, skrzypaczka Eugenia Umińska, kompozytorzy Piotr Perkowski i Witold Lutosławski oraz dyrygenci Stanisław Wisłocki i Jan Krenz.

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Prowadzi: Anna Skulska

Gość: Marcin Gmys (muzykolog)

Data emisji: 26.02.2018

Godzina emisji: 21.30

mko/mz

Czytaj także

Roman Palester - legenda skazana na zapomnienie

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2017 19:00
- Każdy twórca ma swój czas. Jeśli tego nie wykorzysta, trudno jest to nadrobić. On nie przeoczył swego czasu, lecz został z niego wykreślony. Ukarano go wtrącając w niepamięć - mówił w Dwójce Jan Krenz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzyczne ścieżki Henryka Czyża

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2018 10:00
Zapraszamy do wysłuchania opowieści Henryka Czyża, mistrza batuty, kompozytora, pedagoga i literata, oraz wspomnień jego uczniów.
rozwiń zwiń