Penelopa z Gwatemali. Portret Barbary Bobkowskiej

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2018 15:23
W audycji wspominaliśmy żonę znakomitego pisarza i eseisty - Andrzeja Bobkowskiego.
Audio
  • Penelopa z Gwatemali. Portret Barbary Bobkowskiej (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Barbara i Andrzej Bobkowscy
Barbara i Andrzej BobkowscyFoto: Ze zbiorów specjalnych Biblioteki Instytutu Badań Literackich PAN

bobkowski-basia
Alfabet Bobkowskiego. Serwis specjalny Polskiego Radia

Z Barbarą Birtusówną poznali się w Krakowie na początku lat 30. Pobrali się - trochę wbrew rodzicom Andrzeja ("mezalians"...) - w 1938 roku. Szybko wyjechali do Paryża. Wbrew planom zostali we Francji dziewięć lat. Potem zdecydowali się opuścić Europę.

Jej sylwetkę i twórczość poetycką - lub może jedynie rymotwórczą - wydobyła z cienia (w czasie sesji poświęconej zapomnianym pisarzom, a zorganizowanej w warszawskim Klubie Księgarza przez Związek Pisarzy Polskich na Obczyźnie) Nina Tymonowa Terlecka. Ona również kilka lat temu przekazała do opublikowania korespondencję pomiędzy Bobkowskimi a Terleckimi (Tymonem i jego pierwszą żoną Tolą Korian).

Z kolei jej rysunki i malunki zaprezentowała przed laty w Podchorążówce Joanna Podolska.

Jerzy Giedroyc, redaktor paryskiej "Kultury", mówił, że Bobkowscy byli idealnym małżeństwem. Basia - uzdolniona artystycznie - wspierała Jędrka przez całe życie. On nieustannie dawał wyraz, jak bardzo jest mu bliska. Po śmierci męża została w Gwatemali. Utrzymywała się, pracując jako researcher dla jednego z amerykańskich magazynów, równocześnie też przekładała na hiszpański dla niewielkiego grona aeromodelistów, wychowanków męża, jego utwory literackie i zabiegała o wydanie rozproszonej twórczości Andrzeja.

Utwory Barbary Bobkowskiej czyta Magdalena Warzecha.

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Przygotowała: Anna Lisiecka

Data emisji: 7.06.2018

Godzina emisj: 21.30

jp/mko/pg

Czytaj także

Andrzej Bobkowski – "chuligan wolności"

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2020 06:00
Antykomunizm Bobkowskiego był radykalny i żarliwy. Pisarz ostro krytykował ślepo lewicujących intelektualistów. Nie zgadzał się na kontakty z tymi, którzy aprobują narzucony Polsce ustrój. Obawiał się nieuchronnej, jego zdaniem, sowietyzacji całej Europy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Bobkowski na wyspie skarbów

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2016 20:00
O "Szkicach piórkiem" - słynnych, znakomitych dziennikach Bobkowskiego - opowiadał w nowej Dwójkowej audycji prof. Maciej Urbanowski.
rozwiń zwiń