Albert Cirera: jestem muzycznym wielościanem

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2018 13:00
- Żaden styl mi nie przeszkadza, jeśli daje mi frajdę i utrzymanie. Przede wszystkim lubię zmianę, po kilku improwizowanych koncertach lubię stanać na scenie gdzie mam nuty i mogę się zrelaksować - mówił w Dwójce saksofonista Albert Cirera, rodowity barcelończyk mieszkający obecnie w Lizbonie.
Audio
  • Albert Cirera: jestem muzycznym wielościanem (Letnia noc/Dwójka)
Albert Cirera
Albert CireraFoto: materiały prom.

John-Coltrane-A-Love-Supreme-LP 1200.jpg
Nieznane utwory nagrane przez kwartet Johna Coltrane'a

Jeden z czołowych reprezentantów sceny improwizowanej z Półwyspu Iberyjskiego opowiadał w audycji "Letnia noc" o niechęci do muzycznego ograniczania się. - Kiedy byłem młody, wydawało mi się, że muszę się opowiedzieć po którejś ze stron. Teraz na scenie gdy jestem w otoczeniu free jazzowym, przychodzi mi do głowy naiwna melodia, więc ją gram, bo dlaczego nie. Tu chodziło o bycie sobą - mówił Albert Cirera.

Saksofonista opowiadał w audycji o rozkwicie sceny improwizowanej w Hiszpanii, muzycznych początkach związanych ze skrzypcami oraz okolicznościach, w których przychodzi mu do głowy najwięcej pomysłów na utwory.

W audycji zabrzmiały też nagrania Cirery z zespołami Tres Tambors i Psicodramaticafolklorica, w duecie z Witoldem Oleszakiem oraz solo. W drugiej części naszego spotkania, jak zwykle tego lata, przysłuchiwaliśmy się jazzowi włoskiemu (Dinamitri Jazz Folklore), ostatnim dokonaniom Johna Zorna (Nova Express Quintet - Andras), a także przypomnieliśmy wielką klasykę bebopu z nowojorskiego Birdlandu z 1956 roku.

***

Tytuł audycji: Letnia noc

Prowadzili: Tomasz Gregorczyk i Janusz Jabłoński

Gość: Albert Cirera (muzyk)

Data emisji: 18.07.2018

Godzina emisji: 23.00

bch/pg

Czytaj także

Zakir Hussain: po narodzinach tata wyśpiewał mi rytm

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2015 08:00
O tym, dlaczego nie został gwiazdą rocka, oraz o rytmicznych różnicach między Indiami a Zachodem gwiazda EtnoKrakowa - Zakir Hussain opowiadał w Dwójce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nieznane utwory nagrane przez kwartet Johna Coltrane'a

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2018 09:56
Sensacyjne wydawnictwo zaprezentowaliśmy w audycji obok innych nowości płytowych (m.in. chicagowskie Dos Santos, trójmiejskie RITO i gdańsko-brytyjskie Riverloam Trio).
rozwiń zwiń