Jonny Greenwood na festiwalu BBC Proms

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2019 11:31
W audycji przenieśliśmy się do Royal Albert Hall na wyjątkowy koncert, którego program ułożył gitarzysta Radiohead – Jonny Greenwood.
Jonny Greenwood
Jonny GreenwoodFoto: JOELLE DIDERICH/PAP/EPA

Jonny Greenwood zadebiutował tego wieczoru na festiwalu BBC Proms. Fakt, że gitarzysta Radiohead wystąpił podczas słynnego święta muzyki klasycznej nikogo nie powinien dziwić, przecież znamy doskonale jego kompozycje filmowe, czy utwory inspirowane twórczością Pendereckiego.

Nazwisko gitarzysty Radiohead jak magnes przyciąga publiczność – niezależnie, czy artysta występuje na koncercie muzyki rockowej, czy symfonicznej. Kilkutysięczny tłum zawitał także w Royal Albert Hall podczas specjalnego nocnego koncertu, którego program ułożył Greenwood. Wśród starannie wyselekcjonowanych utworów znalazły się m.in. kompozycje muzycznych idoli artysty – Steve’a Reicha (Pulse) i Krzysztofa Pendereckiego (fragment I Sinfonietty), a także samego Greenwooda. W finale – światowa premiera jego nowego utworu zatytułowanego Horror vacui na skrzypce solo i 68 instrumentów smyczkowych (podobno została ona zainspirowana cyfrowymi delay’ami, jakie stosowała grupa Joy Division).

***

Tytuł audycji: Letnia noc

Prowadził: Krzysztof Dziuba

Data emisji: 10.09.2019

Godzina emisji: 23.00

pg/am

Zobacz więcej na temat: radiohead Krzysztof Dziuba

Czytaj także

"Dobrze jest pastwić się nad geniuszem"

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2014 19:00
Tak uważa Jerzy Rogiewicz, uczeń Pendereckiego, który jako członek Tria Levity bawił się muzyką Chopina. A co wokalistka Portishead zrobiła z Góreckim?
rozwiń zwiń