"Dobrze jest pastwić się nad geniuszem"

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2014 19:00
Tak uważa Jerzy Rogiewicz, uczeń Pendereckiego, który jako członek Tria Levity bawił się muzyką Chopina. A co wokalistka Portishead zrobiła z Góreckim?
Audio
  • Uczeń Pendereckiego: Dobrze jest pastwić się nad geniuszem (Pop-południe/Dwójka)
Krzysztof Penderecki i jego wielka pasja - ogrody. Świata pokochał go jednak za muzykę
Krzysztof Penderecki i jego wielka pasja - ogrody. Świata pokochał go jednak za muzykęFoto: wikipedia, domena publiczna

Chodzi o sobotni koncert w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej, podczas którego Beth Gibbons wykonała słynną III Symfonię, a gitarzysta The National Bryce Dessner złożył kompozytorski hołd Lutosławskiemu. Zabrzmiała też "48 Responses to Polymorphia" Jonny'ego Greenwooda z Radiohead - utwór zainspirowany dorobkiem Krzysztofa Pendereckiego, który tego wieczora poprowadził orkiestrę.

- Te nie przypadek. Dessner komponuje od lat dla tak znanych wykonawców, jak Kronos Quartet czy Bang on a Can. Z kolei Greenwood zawsze przyznawał się do inspiracji Pendereckim, czemu wyraz dał chociażby w muzyce do "Aż poleje się krew" - podkreślił krytyk Jan Błaszczak. - Nie wiem, czy podobny projekt dałoby się zrealizować z polskimi muzykami rockowymi. Wyobraźcie sobie zespół IRA grający Lutosławskiego...

A dlaczego Góreckiego i Pendereckiego łatwiej jest remiksować niż Chopina? O tym mówił kompozytor i perkusista Jerzy Rogiewicz.
***
Tytuł audycji
: Pop-południe

Prowadziła: Marta Strzelecka

Gość: Jan Błaszczak (krytyk muzyczny), Jerzy Rogiewicz (kompozytor, perkusista)

Data emisji: 28.11.2014

Godzina emisji: 16.00

mm/bch

Czytaj także

Trzej kompozytorzy. Lutosławski, Górecki i Penderecki za darmo w internecie

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2013 03:57
Narodowy Instytut Audiowizualny wydobywa i udostępnia dobra kultury. Wiele działań tej instytucji jest ściśle związanych z archiwami Polskiego Radia, m.in. projekt trzejkompozytorzy.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Penderecki: jestem jednak artystą światła

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2014 15:30
W książce "Pendereccy. Saga rodzinna" Krzysztof Penderecki opowiada o losach rodziny, pierwszych sukcesach i życiu we dworze w Lusławicach. Publikację dopełnia rozmowa z żoną Elżbietą. W "Klubie Trójki" prezentujemy obszerne fragmenty spotkania z małżeństwem Pendereckich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co łączy The National z Lutosławskim, a Portishead z Góreckim?

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2014 16:00
Wydarzenie bez precedensu! Wokalistka Portishead wykona III Symfonię Góreckiego, a gitarzysta The National złoży hołd Lutosławskiemu. Orkiestrę poprowadzi Krzysztof Penderecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Penderecki w Polskim Radiu

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2014 06:10
Sakralna muzyka Krzysztofa Pendereckiego stanowi jedyną w swoim rodzaju kronikę najnowszej historii Polski. Ale wybitny kompozytor nie szczędził też swojej ojczyźnie słów gorzkich.
rozwiń zwiń