Wietnamskie gitary

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2010 15:25
Wkroczenie do Sajgonu komunistycznych wojsk Północnego Wietnamu, zakończyło działanie jednej z najciekawszych scen muzyki rozrywkowej.
Audio

Zdaniem znawców muzyki Azji Południowo Wschodniej, na przełomie lat 60. i 70. najbardziej interesujące zespoły w tym rejonie świata grały w restauracjach i klubach dawnej stolicy Indochin. To tam w ogniu wojny wietnamskiej przenikały się tradycyjne kultury wschodu i zachodu.

Młodzi entuzjaści gitar elektrycznych wsłuchujący się w płyty przywożone przez amerykańskich żołnierzy, komponowali zainspirowani grą Jimiego Hendrixa, czy brzmieniem funkowych grupy ze stajni Motown.

Ten gorący politycznie i kulturowo okres w historii Wietnamu dokumentuje wydana w sierpniu tego roku nakładem Sublime Frequencies składanka “Saigon rock & soul – vietnamese classic tracks 1968 – 1975”.

Album skompilowany przez poszukiwacza zaginonej muzyki, Marka Gergisa zbiera utwory zarejestrowane w prowizorycznych studiach nagraniowych, częstokroć działających na terenie amerykańskich baz wojskowych. „Te piosenki opowiadają o miłości, wojnie i o tym co wojna robi z miłością” piszą we wstępie do płyty wydawcy, którym udało się uratować przed zapomnieniem dokonania barwnej sceny sajgońskiego rocka, skazanej w 1975 roku przez komunistyczne władze na zagładę.

O składance ale też o tradycyjnej muzyce Wietnamu w audycji Programu Drugiego "Nokturn" opowiadał Jacek Skolimowski.

Zobacz więcej na temat: Azja lata 60 płyta Wietnam
Czytaj także

Muzyka zmieciona przez islamskie rewolucje

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2010 12:00
Gwiazda perskiej piosenki lat 60. Googoosh dostała dożywotni zakaz śpiewania jako karę za życie w konkubinacie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

E Viva Panama!

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2010 13:18
Gdy w 1969 roku Amerykanie bawili się na Woodstock, w Panamie tańczono do gorących dźwięków wygrywanych przez wędrujące orkiestry.
rozwiń zwiń