Sprawdzian wiedzy o Gabrieli Zapolskiej

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2016 12:32
17 grudnia mija 95 lat od śmierci dramatopisarki. W "Zagadkowym kwadransie" przyjrzymy się zarówno biografii, jak i twórczości autorki "Moralności pani Dulskiej".
Gabriela Zapolska
Gabriela ZapolskaFoto: Polona/domena publiczna

Maria Gabriela Stefania z domu Korwin-Piotrowska, z pierwszego męża Śnieżko-Błocka, a z drugiego - Janowska, pseudonim "Zapolska" przyjęła w warszawskim Towarzystwie Miłośników Sztuki Dramatycznej. To tam zadebiutowała jako aktorka. Kierownik zespołu Marian Gawalewicz miał jakoby powtarzać: "jesteś nadto polska, za polska". Ona odparła ponoć: "Skoro tak, zostanę Zapolską".

Gabriela Zapolska była nie tylko dramatopisarką, lecz także aktorką, autorką opowiadań, powieści, felietonów i recenzji. W audycji zadawać będziemy zagadki na temat jej twórczości i biografii. Do zdobycia będą książki Araela Zurliego "Szkło i brylanty. Gabriela Zapolska w swojej epoce". Odpowiedzi na pierwsze i trzecie pytanie prosimy kierować na adres zagadkowykwadrans@polskieradio.pl.

***

Na audycję "Zagadkowy kwadrans" zapraszamy w niedzielę (18.12) w godz. 11.30-12.00. Program poprowadzi Iwona Malinowska.

bch

Zobacz więcej na temat: Gabriela Zapolska
Czytaj także

Filip Bajon: każde pokolenie ma swoją panią Dulską

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2015 15:15
– Dulszczyzna jest dziedziczona, choć z czasem zmienia się jej wymiar. Ten sam pozostaje jednak pewien rodzaj konformizmu – mówił reżyser filmu "Panie Dulskie".
rozwiń zwiń