Herta Müller: "literatura" to mdłe słowo

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2014 15:30
Noblistka pisze: "literaturze nie jestem winna ani jednego zdania. Jestem jedynie dłużniczką przeżytego". – Herta Müller jest bojownikiem o suwerenność własnego języka. Wyraża niepowtarzalność swojego doświadczenia w całych dziejach kosmosu – mówił w Dwójce prof. Leszek Szaruga.
Audio
  • Katarzyna Leszczyńska i prof. Leszek Szaruga opowiadają o esejach Herty Müller (Sezon na Dwójkę)
Herta Mller
Herta Müller Foto: Grzegorz Śledź/PR2

Trzy lata po premierze wielbiciele prozy niemieckiej laureatki Literackiej Nagrody Nobla doczekali się polskiego przekładu książki "Nadal ten sam śnieg i nadal ten sam wujek". Autobiograficzne teksty są opisem życia w reżimie komunistycznym. Książka to zbiór esejów - przemówień wygłaszanych przy okazji wręczania różnych nagród.

Tom pokazuje Hertę Müller z innej strony niż dotychczas. Widzimy, jak bardzo twórczość pisarki związana jest z jej życiorysem. – To bardzo specyficzna książka – mówiła tłumaczka zbioru Katarzyna Leszczyńska. – Dla czytelników, którzy jeszcze nie znają Herty Müller, ten tom to znakomite wprowadzenie w jej sposób pisania i myślenia. Mamy tu prawie wszystkie wątki, które u tej pisarki odgrywają ważną rolę: od jej doświadczeń dyktatury, przez odkrywanie poetyckiej siły słów i rzeczy, oddziaływanie języków na siebie i na widzenie świata, po elementy autobiograficzne kształtujące jej dzieło – wyliczała.

Autorka książki "Nadal ten sam śnieg... " pisze: "»literatura« to mdłe słowo. Literaturze nie jestem winna ani jednego zdania. Jestem jedynie dłużniczką przeżytego. Winna jestem słowa sobie samej i tylko sobie, ponieważ chcę móc wypowiedzieć to, co mnie otacza". – Herta Müller jest bojownikiem o suwerenność własnego języka – ocenił prof. Leszek Szaruga, poeta, krytyk literacki, historyk literatury, znawca twórczości niemieckiej pisarki. – Jest obrońcą osoby upostaciowionej w języku, którą wyraża swoją niepowtarzalność, jedyność swojego doświadczenia nie tylko w dziejach małego państewka Ceausescu, lecz także w całej historii kosmosu. Ta cecha jej pisarstwa powraca tu nieustannie – powiedział.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy o esejach Herty Müller, którą z gośćmi audycji "Sezon na Dwójkę" przeprowadził Witold Malesa.

mc/bch

Zobacz więcej na temat: literatura Niemcy
Czytaj także

Ilu było esbeków w Węgrowie i co Baudelaire robił z kotem?

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2014 01:00
Na te i inne pytania odpowiedź można znaleźć w nowej publikacji Jana Gondowicza "Duch opowieści". - W pięciu słowach: to książka o sposobach użytkowania wyobraźni - mówił wybitny erudyta w audycji "Sezon na Dwójkę".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Englert: Maciej Wojtyszko zanurkował w Mrożka i Gombrowicza

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2014 19:00
– Reżyser prawie niedostrzegalnie posłużył się Gombrowiczem i Mrożkiem do napisania sztuki o Gombrowiczu i Mrożku – mówił w Dwójce znakomity aktor, który wspólnie z Maciejem Wojtyszką opowiadał o sztuce "Dowód na istnienie drugiego".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Herta Müller głośno mówi, co przeżyła

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2014 09:00
– Müller nie wyrzeka się swoich korzeni i korzysta z lokalnej kultury ludowej banackich Niemców. Z jednej strony czuje, że musi oddzielić się od sowieckiej dyktatury, a z drugiej pragnie zmierzyć się z historią winy w swojej rodzinie – mówił w Dwójce o nowej książce Herty Müller "Nadal ten sam śnieg i nadal ten sam wujek" Piotr Kofta.
rozwiń zwiń