X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Towarzysz Wiesław nigdy nie kłamał...

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2014 17:00
- W przeciwieństwie do czyniącego to notorycznie Gierka czy hamletyzującego Jaruzelskiego - zwracał uwagę profesor Jerzy Eisler. Bartosz Panek rozmawiał z wybitnym historykiem na temat jego książki "Siedmiu wspaniałych", będącej swoistym pocztem pierwszych sekretarzy KC PZPR.
Audio
  • Towarzysz Wiesław nigdy nie kłamał... (Sezon na Dwójkę)
Władysław Gomułka i Edward Gierek, 1967
Władysław Gomułka i Edward Gierek, 1967Foto: PAP/CAF-SEKO

- Władysław Gomułka miał kilka cech bardzo pożądanych u polityka i za to go szanuję. Natomiast zdecydowanie go nie lubię - podkreślał gość "Sezonu na Dwójkę" - Trzeba pamiętać, że do 1948 roku pozostawał jedną z dwóch najważniejszych osób w państwie. Ponosił więc współodpowiedzialność za sfałszowane wybory i referendum, wyroki śmierci i skrytobójcze mordy. Wbrew temu, co wielu Polaków wciąż uważa,  Gomułka nie był ofiarą systemu stalinowskiego w Polsce, lecz jego współtwórcą - zaznaczył.

W tym kontekście docenić można bezkrwawy przebieg rządów Edwarda Gierka. Ale profesor Eisler podkreśla, że to właśnie następca Gomułki dokonał największych spustoszeń w głowach Polaków. - Poza ogromnym zadłużeniem pozostawił po sobie ekonomiczną ignorancję, przekonanie, że "gruszki rosną na wierzbie". Jemu też zawdzięczamy relatywizm rodem z Orwella, który odbija się echem w kondycji współczesnej polskiej klasy politycznej. Lata 70. to był swoisty stalinizm bez terroru - wyjaśniał historyk.

O generale Jaruzelskim nie sposób oczywiście mówić w oderwaniu od stanu wojennego. - W tej dyskusji obie strony wyczerpały już wszystkie argumenty i każdy może wierzyć, w co chce. Warto jednak pamiętać, że największym beneficjentem stanu wojennego była Moskwa. Udało się zaprowadził porządek w Warszawie, nie przelewając ani jednej kropli radzieckiej krwi, a nawet benzyny... - powiedział profesor Eisler.

A który I Sekretarz przeciwstawił się "nagonce antysemickiej" 1968 roku i dlaczego? I jak brzmi głos Gomułki, który nie czyta z kartki? Zachęcamy do słuchania nagrania "Sezonu na Dwójkę".

mm/pj

Komentarze1
aby dodać komentarz
wiechosta2014-05-23 16:47 Zgłoś
Bo towarzysz Wiesław to stary komunista z zasadami. Takim afery towarzyszące obecnym katoprawicowcom są obce.

Czytaj także

Polacy pod Monte Cassino chcieli dać argument politykom

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2014 19:00
- Propaganda radziecka oskarżała żołnierzy polskich o tchórzostwo, o to, że nie chcą walczyć. Rezygnując z ataku na Monte Cassino nasi żołnierze wpisaliby się doskonale w te głosy - mówił w Dwójce prof. Janusz Zuziak, historyk wojskowości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co ukrywał Gustaw Herling-Grudziński?

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2014 22:00
– O życiu pisarza wiemy niewiele, szczególnie o jego dzieciństwie i młodości. Poważnym kłopotem dla biografów jest nawet miejsce jego urodzenia – mówił w Dwójce prof. Włodzimierz Bolecki, znawca twórczości i biografii Herlinga-Grudzińskiego.
rozwiń zwiń