REKLAMA

Mały Kongres Kultury w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2010 12:30
Jaki wpływ na polską kulturę wywarł ubiegłoroczny Kongres? Hanna Maria Giza zaprasza do wysłuchania rozmowy z prof. Dorotą Folga-Januszewską, Jerzym Kornowiczem, Maciejem Nowakiem i ministrem kultury Bogdanem Zdrojewskim.
Audio

Podczas Kongresu Kultury Polskiej w Krakowie, we wrześniu ubiegłego roku, została wyartykułowana potrzeba zmian – m.in. autonomii twórczości i instytucji kultury, niezależnego od ministerstwa finansowania kultury, znalezienia dodatkowych pieniędzy na kulturę oraz ich merytorycznej dystrybucji, powołania nowych Instytutów.

Minął rok – czy dzisiaj mamy poczucie sukcesu czy porażki?

O bilansie ostatniego roku w polskiej kulturze Hanna Maria Giza rozmawiała ze swoimi gośćmi: prof. Dorotą Folga-Januszewską, historykiem i krytykiem sztuki, Jerzym Kornowiczem, prezesem Związku Kompozytorów Polskich, Maciejem Nowakiem, dyrektorem Instytutu Teatralnego, i ministrem kultury Bogdanem Zdrojewskim.

Zgromadzeni w studiu goście zgodnie stwierdzili, że Kongres był ważnym i inspirującym początkiem zmian: pewne pytania zostały postawione, pewne problemy poruszone (np. kwestie praw autorskich, statusu instytucji muzealnych), uruchomiły się – tak po stronie rządowej, jak i obywatelskiej – nowe, istotne mechanizmy działania. Kongres był jak alert, stanowił czas definiowania kulturowej wspólnoty, stworzył przestrzeń do wielu ciekawych konfrontacji – mówili rozmówcy Hanny Marii Gizy.

Minister Zdrojewski opowiadał o przygotowaniach do Kongresu, o samym jego przebiegu, jak i etapie trzecim, najważniejszym: analiz rekomendacji, realizacji postulatów.  To, co najważniejsze było na Kongresie i po nim – powiedział minister –  to przekonanie, ze kultura się liczy.

W dyskusji nie pominięto oczywiście problemu finansowania kultury. Nadrabiamy zaległości wielu lat, jeśli chodzi o wydatki na kulturę w Polsce – mówił Bogdan Zdrojewski, podkreślając, jak istotne jest to, by przekonać wszystkich, że inwestycje kulturalne przynoszą wymierne korzyści, budują siłę państwa, są zyskowne. Kultura kształtuje pewną jakość cywilizacyjną – dodawał  Jerzy Kornowicz, zaś Maciej Nowak przypominał o znaczeniotwórczym potencjale tkwiącym w kulturze.

Dorota Folga-Januszewska przywołała wciąż nierozwiązany problem zmian kulturowych spowodowanych nowymi technologiami, mówiła również  – podobnie jak pozostali rozmówcy – o wadze edukacji kulturowej, którą należałoby kierować nie tylko do młodzieży, ale i do ludzi starszych.

W dyskusji poruszono także takie kwestie, jak: spadek poziomu czytelnictwa wśród Polaków, działalność nowo powstałego Instytutu Muzyki, (nie)obecność sztuki nowoczesnej w myśleniu o kulturze w Polsce, potrzeba długoterminowej polityki kulturalnej.  

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

Czytaj także

Kongres Kultury zakończony

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2009 09:50
Podsumowaniami i sesją plenarną "Kultura - kapitał rozwoju" zakończył się VI Kongres Kultury Polskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Potrzeba podsumowań

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2009 12:51
W dniach 23-25 września 2009 r. w Krakowie odbędzie się Kongres Kultury Polskiej. Inicjatorem i Honorowym Patronem wydarzenia jest Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Bogdan Zdrojewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kultura polska rok po kongresie

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2010 11:44
Czy po głośnym wydarzeniu, jakim był zeszłoroczny Kongres Kultury Polskiej, pozostały jakieś wymierne efekty?
rozwiń zwiń