Polskie Radio
Section05

ustawa medialna

Hanna Wróblewska: nie jest możliwe, żeby spełnić wszystkie życzenia środowiska kultury [WIDEO]

- Podchodzę z wielką pokorą do miejsca i do zadania, które przede mną stanęło. W każdym miejscu, gdzie pracuję mam taką zasadę, że trzeba robić trochę więcej niż to możliwe. Nie wszystko, co możliwe, bo wtedy nic nie wyjdzie, nie tyle, ile możliwe, tylko zawsze trzeba chcieć trochę więcej - mówiła w Dwójce Hanna Wróblewska, ministra kultury i dziedzictwa narodowego.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Hanna Wróblewska Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jakub Kukla KULTURA tantiemy

Reklamy czy misja? Politycy spierają się o media publiczne

Zdaniem senatorki Lewicy Anny Górskiej w mediach publicznych nie powinno być reklam. Jak dodała na antenie Polskiego Radia 24, to nie są stacje komercyjne. - Nie widzę też nic zdrożnego w racjonalnej liczbie reklam w mediach publicznych, o ile to nie będą godzinne seanse - uważa z kolei poseł Konfederacji Krzysztof Mulawa. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Lewica Razem Konfederacja media publiczne ustawa Sylwia Białek

"Dobry kierunek". Posłowie o założeniach nowej ustawy medialnej

Koniec z abonamentem radiowo-telewizyjnym. Media publiczne będą finansowane z budżetu państwa. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapowiedziało rozpoczęcie konsultacji założeń ustawy medialnej. Przygotowany projekt przewiduje także między innymi likwidację Rady Mediów Narodowych. Do sprawy odnieśli się politycy: Mirosław Suchoń i Waldemar Buda. 
Zobacz więcej na temat:  media publiczne polityka abonament KRRiT Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego POLSKA

ANALIZA Jak chronić pluralizm mediów? Rynek medialny w Polsce i w Europie

Nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji wywołała w Polsce szeroką dyskusję na temat pluralizmu mediów. PiS, który jest autorem projektu ustawy, podkreślał m.in. konieczność ograniczenia obecność zagranicznych podmiotów na polskim rynku medialnym. Krytycy podnosili kwestię rzekomego uderzenia w wolność słowa. Instytut Ordo Iuris w obszernej monografii wskazuje, że rozwiązania dekoncentracyjne są stosowane w wielu krajach Europy i mają istotne znaczenie z punktu widzenia suwerenności.
Zobacz więcej na temat:  prawo KRRiT ustawa media Francja Niemcy telewizja radio prasa Ordo Iuris POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24

"Przejaw demokracji i trójpodziału władzy". Prof. Bernacki o wecie prezydenta do ustawy medialnej

- Różnimy się z pałacem prezydenckim. Mam jednak nadzieję, że nasza współpraca, która rozpoczęła się wiele lat temu, będzie kontynuowana. Potraktujmy stanowisko prezydenta Andrzeja Dudy ws. ustawy medialnej jako przejaw demokracji. Mylą się Ci, którzy twierdzą, że relacje pomiędzy parlamentem i władzą wykonawczą stanowią monolit - mówił w Polskim Radiu 24 senator PiS prof. Włodzimierz Bernacki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA weto media TVN Andrzej Duda

Dera o wecie nowelizacji ustawy medialnej: prezydent już w sierpniu miał poważne wątpliwości

- Ona naruszała kilka podstawowych zasad zapisanych w konstytucji, takich jak wolność gospodarcza czy pewność obrotu gospodarczego i już w sierpniu to budziło zaniepokojenie prezydenta, o czym publicznie powiedział - wskazał na antenie Programu 1 Polskiego Radia sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA TVN media telewizja prawo Jerzy Jachowicz polityka Andrzej Dera

Lichocka: niektóre media mogą być wykorzystywane do walki w ramach wojny hybrydowej

- Gdy popatrzeć na zachowania niektórych mediów komercyjnych, prywatnych, tych związanych z opozycją, z PO, to widać wyraźnie, że to narzędzie może być wykorzystywane do walki w ramach wojny hybrydowej, która ma uderzać w atakowane państwo - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Joanna Lichocka, poseł Prawa i Sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA PiS polityka Joanna Lichocka Sygnały Dnia Białoruś Rosja Europa media społeczeństwo Andrzej Duda