Najlepsze filmowe zdjęcia

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2011 15:53
Jacek Petrycki – wybitny operator i realizator filmów fabularnych, dokumentalnych i teatrów telewizji – był gościem Anny Fuksiewicz.
Audio

Jednym z ostatnich osiągnięć Jacka Petryckiego są zdjęcia do filmu Antoniego Krauzego "Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł". Przyczyniły się one niewątpliwie do tego, że ten surowy, nieomal dokumentalny film jest tak przejmujący i prawdziwy.  

Swoją filmową karierę Petrycki zaczął 40 lat temu. Bardzo wcześnie zetknął się z najwybitniejszymi polskimi dokumentalistami. W latach 70. był współautorem sukcesów Krzysztofa Kieślowskiego, z którym współpracował m.in. przy jego głośnych dokumentach "Szpital" i "Życiorys"; Marcela Łozińskiego ("Próba mikrofonu", "Wizyta", "Jak żyć"), a także m.in. Tomasza Zygadły, Andrzeja Titkowa, Bohdana Kosińskiego i Pawła Kędzierskiego. Z Krzysztofem Kieślowskim współpracował także przy filmach fabularnych ("Spokój" , "Amator", "Bez końca"). Z Agnieszką Holland kręcił m.in. filmy "Kobieta samotna", "Gorączka" i "Europa, Europa", zaś z Ryszardem Bugajskim "Przesłuchanie".

Za zdjęcia do brytyjskiego filmu "The Betrayed" dostał prestiżową nagrodę BAFTA przyznawaną przez Brytyjską Akademię Filmową.

W "Sezonie na Dwójkę" Jacek Petrycki opowiedział m.in. o pracy nad filmem "Czarny czwartek", o kinie moralnego niepokoju, które współtworzył, także o filmach, które dla brytyjskiej telewizji kręcił w najbardziej zapalnych punktach świata m.in. na Bałkanach i w Ruandzie.

Audycję prowadziła Anna Fuksiewicz.

Aby posłuchać audycji, wystarczy kliknąć ikonę dźwięku w ramce "Posłuchaj" po prawej stronie.

Czytaj także

Operator w wodnym świecie, czyli Wenecja w piwnicy

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2011 12:57
13. edycja Polskich Nagród Filmowych zakończona, Orły 2011 rozdane. Naszym gościem był Artur Reinhart, zwycięzca w kategorii najlepsze zdjęcia.
rozwiń zwiń