Improwizator ma szansę na Prix Italia 2011 - posłuchaj!

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2011 15:05
Na tym prestiżowym konkursie radiowym Polskie Radio reprezentować będzie "Improwizator" Dwójkowych autorów Tomasza Gregorczyka i Janusza Jabłońskiego.
Audio
  • Pierwsza część rozmowy Jacka Hawryluka z Tomaszem Gregorczykiem i Januszem Jabłońskim.
  • Druga część rozmowy Jacka Hawryluka z Tomaszem Gregorczykiem i Januszem Jabłońskim.
  • "Improwizator"

"Improwizator" to opowieść o życiu z muzyką, poświęceniu i nagrodzie. Wypowiedzi samych muzyków ukazują ich sztukę w kontekście politycznym i społecznym, ale też pozwalają wniknąć w intymne doświadczenia artystów i ich prywatne "filozofie muzyki". Na program złożyły się fragmenty kilkunastu rozmów z wybitnymi muzykami jazzowymi, min. Anthonym Braxtonem, Branfordem Marsalisem i Johnem McLaughlinem.

Aby posłuchać audycji, wystarczy kliknąć link "Improwizator" w ramce "Posłuchaj" po prawej stronie.

Tomasz Gregorczyk i Janusz Jabłoński podejmują próbę odpowiedzi na pytanie, czym jest dzisiaj jazz i muzyka improwizowana. Czy niesie ze sobą wartości, które powinny zainteresować każdego z nas? W połowie XX wieku jazzowa gorączka ogarnęła prawie cały świat. Dlaczego zatem jazz tak nagle stracił masową popularność? Co mimo to przyciąga do niego muzyków i czego szukają w nim słuchacze?

W środowym "Sezonie na Dwójkę" Jacek Hawryluk rozmawiał z autorami "Improwizatora". Zapytał ich między innymi o to, skąd się wziął jazz w ich życiu?

- Jazz był od zawsze dzięki tacie i jego kolekcji płyt - zdradził Tomasz Gregorczyk. - Miles Davis i John Coltrane byli bohaterami mojego dzieciństwa.

- Ja odkrywałem jazz samemu, a jeśli chodzi o dziennikarstwo muzyczne, to tutaj nasza historia jest od początku wspólna - powiedział Janusz Jabłoński.

Dziennikarze grają sami na kilku instrumentach, jak skromnie zaznaczają - amatorsko. Gregorczyk grał na skrzypcach i klarnecie, który ostatnio polubił również Jabłoński. Obaj grali w tym samym zespole "Quality Food" - Gregorczyk na perkusji  i gitarze basowej (ale niejednocześnie), a Jabłoński na gitarze.

W rozmowie z Jackiem Hawrylukiem (notabene, także klarnecistą) opowiedzieli o kulisach powstania audycji "Improwizator", będącej swoistym podsumowaniem kilku sezonów "Rozmów Improwizowanych" (audycji tych można słuchać w Dwójce, w każdy piątek od godz. 23:15).

A jakie pozamuzyczne sprawy zajmują ich poza jazzem?

- O, rany!

Aby wysłuchać rozmowy z autorami wystarczy kliknąć odpowiednią ikonę dźwięku w ramce "Posłuchaj" po prawej stronie.

 
Czytaj także

Rozmowy improwizowane: Anthony Braxton

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2009 18:19
20 lutego 2009, godz. 23:00
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozmowy improwizowane: Anthony Braxton (2)

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2009 18:32
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie tylko jazzowa pocztówka z Londynu

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2011 15:18
Zapraszamy na dźwiękową wycieczkę po Londynie śladem kultowych miejsc w historii brytyjskiej muzyki improwizowanej. Za przewodników posłużą nam takie znakomitości, jak John McLauglin i Trevor Watts.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Literackie improwizacje

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2011 16:25
Historia, jak juz wiemy, okazała się całkiem inspirującą dziedziną wiedzy. Tym razem więc zbadamy, jaki wpływ na muzyków ma beletrystyka.
rozwiń zwiń