X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Człowiek, który uratował Dwójkę...

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2011 12:12
- Studia na Woronicza nie były tak ładne jak te na Malczewskiego - żartuje były Dyrektor Dwójki. Znakomity kompozytor muzyki popularnej i poważnej oraz animator polskiej kultury był gościem Jerzego Kisielewskiego w "Sezonie na Dwójkę".
Audio
Edward Pałłasz
Edward PałłaszFoto: fot. PAP/Andrzej Rybczyński

W latach 1995-98 całkiem poważnie rozważano likwidację Programu Drugiego Polskiego Radia, którym kierował wówczas właśnie Edward Pałłasz. - Słusznie ległem wtedy w starciu o Dwójkę, bo udało mi się ją uratować - wspomina gość Jerzego Kisielewskiego. - Zmobillizowaliśmy wtedy masę słuchaczy do działania. To dzięki nim przetrwaliśmy.

Ten epizod z życia 76-letniego twórcy wydawać może się naszym słuchaczom najistotniejszy. Ale biografia Edwarda Pałłasza okazuje się wyjątkowo bogata i fascynująca. Był on związany między innymi z legendarnymi teatrami studenckimi: Bim-Bom oraz STS, Stowarzyszeniem Autorów ZAiKS i Fundacją "Pro Musica Camerata", Związkiem Kompozytorów Polskich i "Warszawską Jesienią", zaś od 1999 roku pełni funkcję zastępcy dyrektora naczelnego i artystycznego Warszawskiej Opery Kameralnej.

Początkowo jednak nic nie wskazywało, że Edward Pałłasz zwiąże swoje losy z muzyką czy w ogóle kulturą. Jako że ukończył tylko kilkuletnią szkołę muzyczną, długo nie wierzył w swoje siły. W związku z powyższym podjął studia techniczne, najpierw w Gdańsku, a potem w Warszawie. Dopiero później odkrył dla siebie muzykologię i wreszcie profesjonalną kompozcyję.

Liczba piosenek, utworów filmowych i teatralnych, wreszcie koncertowych dzieł stworzonych przez Pałłasza przez ostatnie kilkdzesiąt lat jest na prawdę imponująca. Ten dorobek uhonorowany został m.in "Honorowym Wielkim Splendorem", Krzyżem Komandorskim i Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi oraz Honorową Odznaką Miasta Stołecznego Warszawy.

W "Sezonie na Dwójkę" Edward Pałłasz wspomina kolejne etapy swojego życia i kariery, a także dzieli się prywatnymi pasjami, do których należą szachy.


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Polskie Radio musi dbać o misyjność"

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2010 18:43
Ukonstytuowała się nowa Rada Programowa Polskiego Radia. Przewodniczącym został kompozytor Edward Pałłasz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sukces "Sygnałów Dnia" w wersji HD (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2011 12:00
Tomasz Pichlak (kierownik redakcji TVP HD) i Andrzej Żak (p.o. dyrektor PR 1): Nasza współpraca układa się doskonale.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Radio musi docierać do nowych słuchaczy

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2011 19:00
Musi to robić w sposób nowoczesny, czyli za pomocą Internetu, telefonii komórkowej i gadżetów elektronicznych.
rozwiń zwiń