"Kto nie jest przeciwko dramatowi, ten jest z nami"

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2012 14:02
Czy teatralną Warszawę czeka jedynowładztwo? Jaki powinien być współczesny dramat? I co będzie z końcem świata? W Dwójce gościliśmy Tadeusza Słobodzianka.
Audio
Nasza klasa, reż Ondrej Spik wg dramatu Tadeusza Słobodzianka. Teatr na Woli im. Tadeusza Łomnickiego w Warszawie.
"Nasza klasa", reż Ondrej Spišák wg dramatu Tadeusza Słobodzianka. Teatr na Woli im. Tadeusza Łomnickiego w Warszawie. Foto: Krzysztof Bieliński/labodram.pl

"Ideą Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy im. G. Holoubka powinna być rozmowa o kondycji człowieka na początku XXI wieku, budowanie jego samowiedzy (…), powinny być działania egzorcyzmujące demony przeszłości, terapeutyzujące lęki współczesności i poszerzające przestrzeń wolności, budujące społeczeństwo wolne od uprzedzeń, otwarte i światłe" – pisał Tadeusz Słobodzianek w swojej ofercie programowej dla Teatru Dramatycznego. Władze miasta wybrały jego propozycje dotyczące stołecznej sceny (w tym ideę połączenia trzech scen: Laboratorium Dramatu, Teatru Na Woli i, właśnie, Teatru Dramatycznego) – od października Słobodzianek ma objąć funkcję dyrektora jednego z najważniejszych teatrów Warszawy.
– Nie chcę mówić o jakiejkolwiek rewolucji, bo ja nie jestem rewolucjonistą – opowiadał Tadeusz Słobodzianek Jackowi Wakarowi o swojej wizji połączonych warszawskich scen. Autor "Naszej klasy" opisał krótko, jaki repertuar mógłby się pojawiać na poszczególnych scenach, jacy reżyserzy.  – Kto nie jest przeciwko dramatowi, ten jest z nami – powiedział, deklarując swoją otwartość na wielość teatralnych estetyk.
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy, w której m.in. o niepokojącej niektórych publicystów wizji "caratu Tadeusza Słobodzianka", jak też o nowo wydanym zbiorze dramatów naszego gościa "Śmierć proroka i inne historie o końcu świata".

Tadeusz
Tadeusz Słobodzianek, Warszawa 2011

Tadeusz Słobodzianek, absolwent teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim, debiutował w jako reżyser w 1982 roku przedstawieniem „Osmędeusze. Kabaret Kici Koci” Mirona Białoszewskiego w Teatrze im. Bogusławskiego w Kaliszu.
Współpracował, jako kierownik literacki, reżyser i dramaturg, z wieloma polskimi teatrami. Był współzałożycielem, w 1991 roku, teatru Wierszalin oraz warszawskiego Laboratorium Dramatu (pełni tu funkcję dyrektora artystycznego).
Tadeusz Słobodzianek, laureat m.in. Nagrody Kościelskich i nagrody Nike, jest autorem m.in. takich dramatów jak "Prorok Ilja", "Obywatel Pekoś”, "Nasza Klasa”, "Merlin. Inna historia”.

Cyt. z oferty programowej T. Słobodzianka za: www.um.warszawa.pl

Czytaj także

Nike dla Słobodzianka, Radomsko Różewiczów

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2010 12:44
Relacja w wręczenia prestiżowej Nagrody Literackiej oraz zapowiedź festiwalu w Radomsku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tragedia kołem się toczy

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2010 08:00
Za błędy rodziców płacą dzieci. Wojny domowe zawsze są najokrutniejsze - mówi Tadeusz Słobodzianek.
rozwiń zwiń