Kultura

Tragedia kołem się toczy

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2010 08:00
Za błędy rodziców płacą dzieci. Wojny domowe zawsze są najokrutniejsze - mówi Tadeusz Słobodzianek.
Audio

Tadeusz Słobodzianek, dyrektor Teatru Na Woli, dramaturg, reżyser, teoretyk i krytyk teatru był gościem "Spotkania z mistrzami".

Jego dramat "Nasza klasa" został w tym roku wyróżniony literacką Nagrodą Nike.

"Nasza klasa" to przedstawiona w czternastu epizodach historia grupy szkolnych przyjaciół na tle wielkich wydarzeń historycznych w XX-wiecznej  Polsce.

Akcja rozpoczyna się w roku 1925, a kończy się w czasach współczesnych. Główną linią podziału między bohaterami, która zaznacza się zwłaszcza na tle ich perypetii podczas II wojny światowej, jest przynależność religijno-kulturowa. Część klasy to dzieci żydowskie: Abram, Menachem, Jakub czy Rachela.

Bohaterowie są wplątani w różne zawirowania historyczne. Stają się ofiarami - gwałty i mordy na Żydach, katami - donoszący na siebie nawzajem dawni koledzy w PRL-u lub też ludźmi sukcesu - Abram Piekarz, który emigruje do Stanów Zjednoczonych i już jako Abram Baker łamaną polszczyzną pisze do kolegów listy, w których widać, jak bardzo nie rozumie ich sytuacji.

Bohaterami "Naszej klasy" są postacie fikcyjne.

- Moja opowieść inspirowana jest prawdziwymi zdarzeniami. Wojny domowe zawsze są najokrutniejsze – mówi reżyser. - Tragizm tego koła historii polega na tym, że synowie ofiar stają się reprezentantami katów, a synowie katów stają się reprezentantami ofiar, czyli za to, co zrobili bądź nie zrobili rodzice płacą dzieci, tylko w zupełnie inny sposób – wyjaśnia Słobodzianek.

Reżyser uważa, że w każdym człowieku może obudzić się albo anioł albo diabeł. Tego, który wypiera ze swego życia, że zabił kilkaset osób i tłumaczy, że wykonywał jedynie rozkaz, może porazić piorun.

- Taką samą ofiarą może stać się jego dziecko – mówi Tadeusz Słobodzianek w rozmowie z Anną Retmaniak.

Gość "Spotkania z mistrzami" przypomina, że tragedię tego koła znali wielcy dramaturdzy – starożytni Grecy oraz Szekspir.

- Teraz najważniejsze dla mnie jest to, jakie wnioski wyciągniemy z historii, czy  będziemy wciąż popełniać te same błędy - mówi reżyser.

W niedzielę 17 października odbyła się premiera sztuki w Teatrze na Woli w Warszawie. Prapremiera "Naszej klasy" odbyła się 23 września 2009 r. w The National Theatre w Londynie. Sztuka miała bardzo dobre recenzje i wywołała w Wielkiej Brytanii gorącą dyskusję.

O sztukach i planach teatralnych Tadeusza Słobodzianka więcej w audycji "Spotkanie z mistrzami".

(im)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Nasza klasa w Londynie

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2009 14:27
Brytyjscy krytycy teatralni są pod dużym wrażeniem światowej premiery sztuki "Nasza klasa" Tadeusza Słobodzianka. Weszła ona do repertuaru najbardziej prestiżowego teatru w Wielkiej Brytanii, Teatru Narodowego w Londynie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nike dla dramatu Słobodzianka

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2010 09:00
Tadeusz Słobodzianek - autor książki podejmującej temat mordu w Jedwabnem - jest laureatem tegorocznej Nagrody Literackiej Nike.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Konfrontacje teatralne

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2010 12:41
15. edycja lubelskiego festiwalu oraz polska prapremiera "Naszej klasy" Tadeusza Słobodzianka
rozwiń zwiń