Jezus historii, Chrystus wiary

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2012 15:25
Zgodnie z przekazem ewangelicznym Jezus urodził się w Betlejem, chociaż niektórzy historycy twierdzą, że miejscem narodzenia mógł być Nazaret. Nie jest to jedyna rozbieżność.
Audio
Jezus historii, Chrystus wiary
Foto: sxc.hu.

Czy Jezus naprawdę był? Jego narodziny trudno datować, co za tym idzie również data śmierci jest niepewna.

- Co innego pytać, czy Jezus z Nazaretu istniał i był postacią historyczną, co innego zaś pytać, czy Jezus z Nazaretu był Chrystusem, Mesjaszem, który odkupił człowieka. Co innego pytać o to, czy został zabity, co innego pytać, czy zmartwychwastał. NA te pierwsze odpowiada historyk. Te drugie kierujemy do człowieka wiary – mówi ks. prof. Grzegorz Ryś. – Problem z datą urodzin Jezusa z Nazaretu wiąże się z tym, że szcegółową o Nim wiedzę czerpiemy właściwie wyłącznie z Ewangelii. Ewangelie zas nie są dziełem ściśle historycznym, pisanym przez ludzi trudniących się krytyką źródła.

Ewangelie zatem mówią nie tyle o życiu Jezusa z Nazaretu, ile odpowiadają na zasadnicze pytania dla człowieka wiary: kim był Jezus? Kim jest wobec człowieka, kim jest wobec Boga? To ujęcie teologiczne, nie zaś historyczne.

- Wbrew radykalnemu rozdzieleniu Jezusa historii od Chrystusa wiary, możemy powiedzieć, że mamy dowody ściśle historyczne, że Jezus historii jest Jezusem wiary – podsumowuje ks. prof. Ryś.

Już w starożytności poszukiwano relikwi związanych z Jezusem Chrystusem. Potrzeba ich zobaczenia była tak wielka, że pojawiło się mnóstwo falsyfikatów.

- Czy da się na podstawie zachowanych śladów matrialnych udowodnić historyczne istnienie Jezusa? Czy można na podstawie tych śladów można udowodnić, że to, co pisali ewangeliści było prawdą? I Czy te ślady mogą powiedzieć nam, ze Jezus był kimś więcej, niż tylko cżłowiekiem? – zastanawia się Grzegorz Górny. – Chcąc odpowiedzieć na te pytania ruszyliśmy w świat. Najlepszymi przewodnikami po świecie religii byli naukowcy, wybitni specjaliści w swoich dziedzinach, osoby dalekie od chrześcijaństwa, na przykład żydzi i agnostycy. Oni okazywali się największymi orędownikami tezy o autentyczności relikwi Chrystusowych.

Czy Uczniowie wymyślili Zmartwychwstanie? Co o Jezusie mówią źródła niechrześcijańskie? Czym są falsyfikaty, czym zaś relikwie drugiego stopnia? Na te i wiele innych pytań odpowiedź znalazła się w audycji Hanny Marii Gizy.

Czytaj także

Znaleźli grób Apostoła

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2011 23:00
Włoscy archeolodzy ogłosili odnalezienie grobu jednego z Apostołów. Gdzie? W tureckiej miejscowości Pamukkale, czyli antycznym Hierapolis.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zstąpił do piekieł

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2012 18:10
Bóg umarł w ludzkim ciele i jest w grobie. Już nie chodzi po ziemi, nie naucza, nie głosi Dobrej Nowiny, nie uzdrawia, nie wypędza demonów, nie karci faryzeuszy, nie czyni cudów, nie wskrzesza z martwych - bo sam jest martwy. Mówią, że zstąpił do Otchłani. Otchłań – to sfera śmierci, grzechu, szatana. Jako Kto, zstąpił tam Jezus?
rozwiń zwiń