Quentin Tarantino postanawia nauczać

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2013 12:00
Prowokacje, estetyzacja przemocy, jedyna w swoim rodzaju gra (z) filmowymi kliszami. A może już: kino, które porusza najważniejsze kwestie moralne, filmy z… przesłaniem? Kim jest dziś Tarantino?
Audio
  • Quentin Tarantino postanawia nauczać (Sezon na Dwójkę)
Quentin Tarantino w filmie Quentina Tarantino Django
Quentin Tarantino w filmie Quentina Tarantino "Django"Foto: mat. prasowe

– Nie wyobrażam sobie, by Tarantino nagle zmienił się jakoś diametralnie – mówił w filmowym "Sezonie na Dwójkę" Wojtek Kałużyński. Punktem wyjścia dyskusji o amerykańskim reżyserze – o drodze, którą przebył od "Wściekłych psów"; o miejscu, w którym znajduje się dziś – był jego najnowszy obraz: "Django". Film ten, wykorzystujący poetykę spaghetti westernu, zawiera wiele typowych dla Quentina Tarantino cech. Z drugiej strony jednak, i tu otwiera się przestrzeń do rozmowy, wydaje się być dziełem, które jest nie tylko kolejnym znakomitym przetworzeniem filmowych chwytów i motywów, ale – o czymś bardzo ważnym mówi. Czy to już moralizatorstwo?
Zapraszamy do wysłuchania dyskusji, w której uczestniczyli Wojtek Kałużyńki, Jakub Socha i Jacek Szczerba. Audycję prowadził Jacek Wakar. 

Zobacz więcej na temat: FILM Jacek Wakar spaghetti
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Interesy i ekscesy" Charlesa Matthau

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2012 21:41
Aktor i reżyser Charles Matthau odwiedził Wrocław. Na 3. American Film Festivalu europejską premierę miał jego najnowszy film "Interesy i ekscesy", będący swoistą wycieczką w realia lat 70. w Stanach Zjednoczonych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ach ten Quentin!

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2013 06:00
W "Ściądze z Popkultury" przyjrzeliśmy się z bliska niesfornemu dziecku światowego kina. Anegdot związanych z postacią Tarantino jest mnóstwo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Django" - ten film jest "dobry z definicji"

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2013 16:57
W tym tygodniu prawdziwa gratka czeka fanów twórczości Quentina Tarantino. Będzie też więzienny dramat braci Traviannich, zaskakująca historia sparaliżowanego poety i animacja z człowiekiem-demolką w roli głównej.
rozwiń zwiń