Towarzysz Wiesław nigdy nie kłamał...

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2014 17:00
- W przeciwieństwie do czyniącego to notorycznie Gierka czy hamletyzującego Jaruzelskiego - zwracał uwagę profesor Jerzy Eisler. Bartosz Panek rozmawiał z wybitnym historykiem na temat jego książki "Siedmiu wspaniałych", będącej swoistym pocztem pierwszych sekretarzy KC PZPR.
Audio
  • Towarzysz Wiesław nigdy nie kłamał... (Sezon na Dwójkę)
Władysław Gomułka i Edward Gierek, 1967
Władysław Gomułka i Edward Gierek, 1967Foto: PAP/CAF-SEKO

- Władysław Gomułka miał kilka cech bardzo pożądanych u polityka i za to go szanuję. Natomiast zdecydowanie go nie lubię - podkreślał gość "Sezonu na Dwójkę" - Trzeba pamiętać, że do 1948 roku pozostawał jedną z dwóch najważniejszych osób w państwie. Ponosił więc współodpowiedzialność za sfałszowane wybory i referendum, wyroki śmierci i skrytobójcze mordy. Wbrew temu, co wielu Polaków wciąż uważa,  Gomułka nie był ofiarą systemu stalinowskiego w Polsce, lecz jego współtwórcą - zaznaczył.

W tym kontekście docenić można bezkrwawy przebieg rządów Edwarda Gierka. Ale profesor Eisler podkreśla, że to właśnie następca Gomułki dokonał największych spustoszeń w głowach Polaków. - Poza ogromnym zadłużeniem pozostawił po sobie ekonomiczną ignorancję, przekonanie, że "gruszki rosną na wierzbie". Jemu też zawdzięczamy relatywizm rodem z Orwella, który odbija się echem w kondycji współczesnej polskiej klasy politycznej. Lata 70. to był swoisty stalinizm bez terroru - wyjaśniał historyk.

O generale Jaruzelskim nie sposób oczywiście mówić w oderwaniu od stanu wojennego. - W tej dyskusji obie strony wyczerpały już wszystkie argumenty i każdy może wierzyć, w co chce. Warto jednak pamiętać, że największym beneficjentem stanu wojennego była Moskwa. Udało się zaprowadził porządek w Warszawie, nie przelewając ani jednej kropli radzieckiej krwi, a nawet benzyny... - powiedział profesor Eisler.

A który I Sekretarz przeciwstawił się "nagonce antysemickiej" 1968 roku i dlaczego? I jak brzmi głos Gomułki, który nie czyta z kartki? Zachęcamy do słuchania nagrania "Sezonu na Dwójkę".

mm/pj

Czytaj także

Polacy pod Monte Cassino chcieli dać argument politykom

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2014 19:00
- Propaganda radziecka oskarżała żołnierzy polskich o tchórzostwo, o to, że nie chcą walczyć. Rezygnując z ataku na Monte Cassino nasi żołnierze wpisaliby się doskonale w te głosy - mówił w Dwójce prof. Janusz Zuziak, historyk wojskowości.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co ukrywał Gustaw Herling-Grudziński?

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2014 22:00
– O życiu pisarza wiemy niewiele, szczególnie o jego dzieciństwie i młodości. Poważnym kłopotem dla biografów jest nawet miejsce jego urodzenia – mówił w Dwójce prof. Włodzimierz Bolecki, znawca twórczości i biografii Herlinga-Grudzińskiego.
rozwiń zwiń