Stanisław August Poniatowski - pamiętnikarz

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2012 10:05
Właśnie ukazało się – w Paryżu – pierwsze kompletne wydanie "Pamiętników" Stanisława Augusta Poniatowskiego. Zawarta jest w nich bardzo surowa ocena społeczności szlacheckiej, przenikliwe portrety ludzi polityki i kultury.
Audio
Stanisław August Poniatowski. Fragm. obrazu Marcello Bacciarellego z 1768 r.
Stanisław August Poniatowski. Fragm. obrazu Marcello Bacciarellego z 1768 r.Foto: Wikipedia

- Nie są to pamiętniki króla Stasia z Łazienek i Obiadów Czwartkowych, są to pamiętniki Stanisława Augusta: prawdziwego władcy kraju - podkreśliła w Dwójce prof. Anna Grześkowiak-Krwawicz. - Jego francuszczyzna jest trudna dla nas, Francuzom wydaje się piękna. To jest napisane bardzo pięknym, bogatym językiem. Nie takim skostniałym, jakim była francuszczyzna w XVIII wieku, ale ciekawszym.

Wydanie zawdzięczamy uporowi prof. Dominique'a Triaire'a, który wiele lat poświęcił na przekonywanie wydawców, że warto opublikować 900 stron pamiętników, dokumentów i komentarzy.

- Zaczyna się to jako pamiętnik króla, wspomnienia, pisane ręką jego sekretarzy. W kolejnych księgach jest coraz mniej wspomnień, coraz więcej dokumentów - mówi prof. Grześkowiak-Krwawicz. - W ósmej księdze już są to tylko dokumenty z cieniutką warstewką komentarza królewskiego. Dla nas jest to jeden z najważniejszych dokumentów tamtej epoki. Jako całość jest to rzecz unikatowa w formie.

Księstwo Warszawskie (1807-1815) - to tytuł najnowszej książki prof. Czubatego. To pierwsza od dziesięcioleci monografia tego fascynującego okresu w naszych dziejach, kilku zaledwie lat, tworzących epokę.

- Elita rządząca w Księstwie Warsawskim to ci, którzy weszli w życie polityczne w czasach Sejmu Wielkiego – mówił prof. Jarosław Czubaty. – Po rozbiorach to są ci sami ludzie, ale i nie tacy sami. Zmieniło się ich podejście do perspektyw funkcjonowania narodu bez państwa. Z drugiej strony jest to środowisko funkcjonujące w ramach tych samych mechanizmów państwa zależnego, tylko wcześniej protektorką była Katarzyna, a teraz jest to Napoleon.

Gośćmi audycji Michała Montowskiego byli prof. Jarosław Czubaty oraz prof. Anna Grześkowiak-Krwawicz. Zapraszamy do wysłuchania audycji.

19 marca (poniedziałek)

Czytaj także

Tajemnice królewskiej alkowy

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2012 12:00
Jak wyglądało życie uczuciowe władców Polski? Na rynku ukazują się właśnie książki, które opowiadają o naszej historii z tego niecodziennego, ważnego jednak punktu widzenia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wielka polityka i romanse w pamiętnikach króla Stasia

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2012 09:00
Ponad dwieście lat po śmierci ostatniego króla Polski wydano jego pamiętniki. Wielotomowe wydawnictwo odkrywa przed historykami wiele tajemnic.
rozwiń zwiń