"By ratować Bułhakowa, była gotowa iść do łóżka z każdym"

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2013 10:17
- Ona była jego tarczą. Dzięki niej światło dzienne ujrzała powieść "Mistrz i Małgorzata" - mówił prof. Tadeusz Klimowicz, z którym rozmawialiśmy o wydanych właśnie w Polsce zapiskach Michaiła Bułhakowa oraz jego żony, Jeleny.
Audio
Fragm. okładki książki Dziennik Mistrza i Małgorzaty Michaiła Bułhakowa i Jeleny Sergiejewnej Bułhakow, Wydawnictwo Muza
Fragm. okładki książki "Dziennik Mistrza i Małgorzaty" Michaiła Bułhakowa i Jeleny Sergiejewnej Bułhakow, Wydawnictwo MuzaFoto: mat. prasowe

W "Dzienniku Mistrza i Małgorzaty" znalazły się fragmenty ocalałego diariusza rosyjskiego pisarza oraz jego listy uzupełnione dziennikiem trzeciej żony Bułhakowa - Jeleny. To z nią Bułhakow spędził ostatnie dziewięć lat swojego życia.

– To była miłość od pierwszego wejrzenia - uważa prof. Klimowicz. Bułhakow dla Jeleny porzucił swoją ówczesną żonę, ona z kolei odeszła od wysoko postawionego generała Armii Czerwonej: - Mąż Jeleny, Szyłow, na wieść o zdradzie wpadł w furię. Miał przystawić Bułhakowowi pistolet do skroni. Pisarz, ratując się, zaproponował mu pojedynek, do którego oczywiście w tamtych czasach dojść już nie mogło - opowiadał rozmówca Doroty Gacek i Bogumiły Prządki.

Druga z wersji na temat początków związku Jeleny z Michaiłem zakłada, że romans mógł być inspirowany przez radzieckie służby specjalne, z którymi Jelena współpracowała. - Chciałbym wierzyć, że nawet jeśli ta miłość była sterowana, to potem przerodziła się w prawdziwe uczucie - dodawał prof. Klimowicz.

Więcej o życiu pisarza i okolicznościach powstawania kolejnych utworów - szczególnie powieści "Mistrz i Małgorzata", w nagraniu audycji.

Gośćmi "Sezonu na Dwójkę" byli: prof. Tadeusz Klimowicz, Jan Gondowicz i Maciej Wojtyszko.

Czytaj także

Tajemnice odsłoniętych rękopisów

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2012 09:10
Dzienniki wielkich pisarzy znamy tylko w formie przetworzonej – poznajemy teksty wybrane, przejrzane, często: ocenzurowane. Co jednak, gdy dotrzemy do kartek i notatników, na których prowadzono prywatne zapiski?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dziennik ostatni Mycielskiego

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2012 18:00
W "Tygodniku Literackim" Iwona Smolka oraz jej goście, Piotr Matywiecki i Tomasz Burek, rozmawiali o ostatnim tomie zapisków polskiego kompozytora, muzykologa, publicysty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czapski - dziennik intymny wielkiego Polaka

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2013 16:50
Fragmenty "Wyrwanych stron", zbierających wyimki z olbrzymiego dziennika Józefa Czapskiego, przeczyta w Dwójce Mariusz Bonaszewski.
rozwiń zwiń