Baletki zamiast pantofelków. "Kopciuszek" w Poznaniu

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2014 12:00
W"Poranku Dwójki" zapraszaliśmy na "Kopciuszka" w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Najnowszej realizacji familijnego w zamyśle baletu fantastycznego podjął się w Poznaniu Paul Chalmer. Premierę spektaklu zaplanowano na 15 lutego.
Audio
  • Jacek Przybyłowicz zaprasza na premierę baletu "Kopciuszek" w Teatrze Wielkim w Poznaniu (Poranek Dwójki)
  • Prof. Teresa Grzybkowska o wystawie "Martwa natura kwiatowa w szklanym wazonie" barokowego malarza Andreasa Stecha (Poranek Dwójki)
Sinfonia Sacra Andrzeja Panufnika odwołuje się do polskiej tradycji patriotycznej oraz religijnej. Czy taka muzyka sprawdza się w balecie? O tym mówił będzie choreograf  Gray Veredon
Sinfonia Sacra Andrzeja Panufnika odwołuje się do polskiej tradycji patriotycznej oraz religijnej. Czy taka muzyka sprawdza się w balecie? O tym mówił będzie choreograf Gray VeredonFoto: Kryziz Bonny / flickr / cc

Kanadyjski tancerz i choreograf od lat związany jest z największymi zespołami baletowymi Europy. Swoją karierę wykonawczą rozpoczął w National Ballet of Kanada, ale już wkrótce dostał angaż w Stuttgarter Ballett kierowanym przez Johna Franco. Był także tancerzem Etoile w Les Ballets de Monte Carlo, gościnnie występował m. in. w English National Ballet, Teatrze La Scala w Mediolanie i Operze Rzymskiej. Jako choreograf najczęściej pracuje we Włoszech, realizując swoje spektakle właśnie w La Scali i Operze Rzymskiej. Wiele choreografii Paula Chalmera powstało w Niemczech w Leipziger Ballett, którego artysta był wieloletnim dyrektorem.

Neoklasyczny język tańca, jakim posługuje się Paul Chalmer, jest niezwykle lekki, pełen elegancji i, co najważniejsze, idealnie współgra z muzyką Prokofiewa - muzyką, która w powiązaniu z warstwą choreograficzną wydaje się jeszcze bardziej bogata stylistycznie. Orkiestrę poznańskiej opery poprowadzi Tadeusz Kozłowski - jeden z najznakomitszych dyrygentów operowych w Polsce. Laureat Brązowego Medalu "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", występował w niemal wszystkich krajach Europy. Dyrygował spektaklem "Kopciuszek" w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej (premiera 2010 r.). Symbiotyczna relacja pomiędzy układami choreograficznym i muzyką "Kopciuszka", obok bajkowej oprawy plastycznej autorstwa Anny Kontek, jest niewątpliwym walorem poznańskiej inscenizacji. Naszym gościem był zastępca dyrektora d/s baletu Teatru Wielkiego w Poznaniu - Jacek Przybyłowicz.

W "Poranku Dwójki" prof. Teresa Grzybkowska opowiedziała ponadto o wystawie "Martwa natura kwiatowa w szklanym wazonie" barokowego malarza Andreasa Stecha. W nadzwyczajnych okolicznościach odnaleziono znakomity obraz, "Martwa natura w szklanym wazonie", gdańskiego, barokowego malarza Andreasa Stecha (1635-1697). W dniach od 14 lutego do 20 kwietnia 2014 roku zwiedzający muzeum będą mieli wyjątkową okazję zobaczyć prawdopodobnie jedyną, zachowaną w sztuce polskiej, samodzielną martwą naturę kwiatową z XVII wieku. Obraz zachwyca swym delikatnym pięknem i pobudza do refleksji. Jest niewątpliwie jednym z najcenniejszych obiektów w zbiorach malarstwa Muzeum Wojska Polskiego i wpisuje się na listę skarbów kultury i dziedzictwa narodowego. Wystawę patronatem objęło Polskie Radio.

Audycję prowadził Marcin Majchrowski.

mc

Czytaj także

"Dziadek do orzechów" Piotra Czajkowskiego w Operze Krakowskiej

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2013 12:23
Jeden z najpopularniejszych w świecie baletów klasycznych - opowieść o dziewczynce, która za sprawą gwiazdkowej zabawki, dziadka do orzechów, wędruje przez baśniową krainę cudowności, gdzie wszystko jest możliwe, jak we śnie...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grzegorz Małecki: teatr to luksus, na który trzeba zarobić

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2014 14:30
- A, nie oszukujmy się, zarabia się w serialach - dodał gość Jacka Wakara. Wraz z Borysem Szycem Grzegorz Małecki opowiadał w audycji "W tyglu kultury” o tym, na ile aktorstwo jest dziś jeszcze misją, a na ile stało się "zwyczajnym" zawodem.
rozwiń zwiń