REKLAMA

Nagroda PEN Clubu dla Marii Poprzęckiej

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2014 15:00
W "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy z wybitną historyk sztuki prof. Marią Poprzęcką na temat otrzymanej niedawno przez nią Nagrody Polskiego PEN Clubu im. Ksawerego i Mieczysława Pruszyńskich.
Audio
  • Z prof. Marią Poprzęcką, laureatką Nagrody Polskiego PEN Clubu im. Ksawerego i Mieczysława Pruszyńskich, rozmawia Marcin Pesta (Poranek Dwójki)
  • O "Uciekinierze z Nowego Jorku" z Tadeuszem Sobolewskim rozmawia Hanna Szczęśniak (Poranek Dwójki)
Prof. Maria Poprzęcka
Prof. Maria PoprzęckaFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Prof. Maria Poprzęcka jest także tegoroczną laureatką Nagrody Krytyki Artystycznej im. Jerzego Stajudy przyznawanej polskim krytykom sztuki. To tylko jedno z wielu jej wyróżnień. Otrzymała także nagrodę literacką w Gdyni za esej "Inne obrazy". Od lat pracuje na rzecz piękna i popularyzowania sztuki.

Prof. Maria Poprzęcka: chciałabym pisać pięć książek naraz>>>

Opowiadaliśmy również o filmie "Uciekinier z Nowego Jorku" w reż. Michaela Oberta, który wejdzie do kin 4 lipca.

"Uciekinier z Nowego Jorku" – film o amerykańskiej tęsknocie>>>

Jak zwykle w naszej porannej audycji odbył się konkurs "Płyta tygodnia", w którym do wygrania tym razem album "Argentina! Legendy tanga od Carlosa Gardela do Astora Piazzoli" (nagrania z lat 1931-1963 zebrane na podwójnym albumie wydawnictwa Le Chant du Monde).
Oprócz tego w audycji: "Słowo na dzień", wiadomości, "Archiwalnia", "Piosenka z rekomendacją" (w tym tygodniu wyboru dokonuje Krzysztof Globisz).
Audycję prowadził Marcin Pesta.

mc/jp

Zobacz więcej na temat: literatura PEN Club SZTUKA

Czytaj także

Przez okno z Jackiem Kuroniem. Wspomnienia prof. Marii Poprzęckiej

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2014 15:00
– Jacek Kuroń uczył historii w sposób niebanalny. Podczas końcowego egzaminu zadał mi tylko jedno pytanie: jakiego koloru brodę miał Barbarossa – mówiła w Dwójce historyk sztuki prof. Maria Poprzęcka, opowiadając o licealnych latach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poeta cały w psiej sierści. Marcin Świetlicki z Nagrodą Literacką Gdynia

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2014 19:00
– Mam w domu rudą bokserkę, która często się do mnie przytula. Nawet tu, w Gdyni, ludzie zdejmują ze mnie jej sierść. Jeden z moich wierszy mówi o takim człowieku jak ja. Staje on wobec wszechświata cały unurzany w czymś ziemskim – mówił w Dwójce Marcin Świetlicki, laureat Nagrody Literackiej Gdynia za tom poezji "Jeden".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przewodnik po letnich europejskich festiwalach

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2014 16:40
Niemcy, Włochy Polska, Rosja… Wakacyjną Europę opanowała prawdziwa festiwalomania. – Gdziekolwiek wyruszymy, znajdziemy jakiś interesujący festiwal – mówił w Dwójce krytyk muzyczny Jacek Marczyński. Zobacz, gdzie warto być tego lata.
rozwiń zwiń