Nadciąga filmowa Gdynia

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2014 12:50
W "Poranku Dwójki" o zbliżającym się 39. Festiwalu Filmowym w Gdyni rozmawialiśmy z Michałem Oleszczykiem, dyrektorem artystycznym imprezy. Znamy już wyniki selekcji Konkursu Głównego. O Złote Lwy powalczy 13 filmów.
Audio
  • Michał Oleszczyk zaprasza na 39. Festiwal Filmowy w Gdyni (Poranek Dwójki)
  • Drugim sercem sali koncertowej jest kawiarnia. Joseph Rykwert w nowej siedzibie NOSPR (Poranek Dwójki)
Fragment plakatu promującego 39. Festiwal Filmowym w Gdyni
Fragment plakatu promującego 39. Festiwal Filmowym w GdyniFoto: mat. prasowe

/

Wśród filmów zakwalifikowanych do Konkursu Głównego znalazło się sześć premier. Dyrektor artystyczny festiwalu Michał Oleszczyk powołał w tym roku nową sekcję, przeznaczoną dla filmów z pogranicza gatunków, eksperymentalnych i poszukujących. W związku z tym Festiwal rezygnuje w 2014 roku z sekcji Panorama.

Znamy też tytuły 12 filmów, które zakwalifikowały się do Przeglądu Polskiego Kina Niezależnego. Obok filmów i nazwisk już utytułowanych, jak najnowsze dzieła Katarzyny Klimkiewicz czy Bartka Konopki, zaprezentowane będą  filmy realizowane w poetyce undergroundu, takie jak "Trashhh!" Filipa Syczyńskiego.

Festiwal otworzy "Potop Redivivus" Jerzego Hoffmana. W 1974 roku, na I Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku, Złote Lwy otrzymał "Potop". 40 lat później widzowie Festiwalu jako pierwsi obejrzą film zrekonstruowany cyfrowo przez Filmotekę Narodową. "Potop Redivivus" został przemontowany i skrócony pod opieką samego reżysera.

W audycji rozmawialiśmy także z historykiem sztuki i krytykiem architektury Josephem Rykwertem, który gości w Katowicach, gdzie odwiedza m.in. budowaną nową siedzibę Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.

"Poranek Dwójki" prowadził Marcin Pesta.

mc/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak brzmi Papusza? Jan Kanty Pawluśkiewicz i jego muzyka

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2014 10:00
– Najpierw musiałem poznać język cygański, akcentowanie, wymowę. Muzyka miała być w zgodzie z poezją – mówił w Dwójce kompozytor, który po 20 latach od swojej symfonii "Harfy Papuszy" powrócił do cygańskiej poetki, komponując muzykę do filmu Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekran widać doskonale. Podsumowanie Nowych Horyzontów

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2014 15:00
– Zaraz po wejściu na salę staram się zająć idealne miejsce, by potem móc analizować wszystkie szczegóły i ujęcia. Filmy, które oglądam, są niezwykle inspirujące – mówił w Dwójce uczeń liceum Jakub Siedlecki, widz festiwalu, który w przyszłości chciałby zostać operatorem filmowym.
rozwiń zwiń