Filharmonia Szczecińska w nowej siedzibie

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2014 13:00
- Jeśli chodzi o warunki, to na pewno jest rewolucja. Pod względem estetycznym projektanci również zadbali o każdy detal - mówiła w Dwójce Dorota Serwa, dyrektor Filharmonii Szczecińskiej.
Audio
  • Dorota Serwa, dyrektor Filharmonii Szczecińskiej im. M.Karłowicza, o nowej siedzibie instytucji i wydarzeniach związanych z jej otwarciem (Poranek Dwójki)
  • Polska premiera opery "Agrippina" Georga Haendla (Poranek Dwójki)
Wnętrze nowej siedziby Filharmonii Szczecińskiej im. M.Karłowicza
Wnętrze nowej siedziby Filharmonii Szczecińskiej im. M.Karłowicza Foto: PAP/Marcin Bielecki

Koncert inaugurujący działalność Filharmonii Szczecińskiej im. M. Karłowicza w nowej siedzibie odbędzie się w piątek 5 września. Szczególny charakter temu wydarzeniu nada uroczysta fanfara skomponowana przez maestro Krzysztofa Pendereckiego. Poemat symfoniczny "Powracające fale" Mieczysława Karłowicza będzie miał symbolikę podwójną. Przedwcześnie zmarły kompozytor, którego dzieła stawiane są na równi z utworami Ryszarda Straussa, jest dla szczecińskiej Filharmonii nie tylko patronem, ale także inspiracją do tworzenia dzieł wyjątkowych. Tytuł utworu "Powracające fale" może zatem stać się alegorią powrotu kultury muzycznej do swojego miejsca - po niemal 70 latach Filharmonia wraca do dawnych fundamentów.

Finałem wieczoru inaugurującego 61. sezon artystyczny Filharmonii będzie IX Symfonia Beethovena. Utwór ma bardzo bogatą historię wykonań w Szczecinie, zarówno przed, jak i po II wojnie światowej.

Cykl koncertów otwierających działalność artystyczną w nowej siedzibie potrwa do 12 września 2014 roku. Odbędzie się on pod hasłem "Forte. Fortissimo. Filharmonia".

Jak w nowej siedzibie czują się muzycy i w jakich wydarzeniach wezmą oni udział między 6 a 12 września, mówiła "Poranku Dwójki" Dorota Serwa, dyrektor Filharmonii Szczecińskiej im. M.Karłowicza. Posłuchaj nagrania.

W audycji zapraszaliśmy również na operę "Agrippina" Georga Haendla. Sztuka wystawiana będzie pięciokrotnie w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Więcej w rozmowie Beaty Stylińskiej z reżyserką Natalią Kozłowską i śpiewaczką Anna Radziejewską.

"Poranek Dwójki" prowadził Paweł Sawicki.

pg/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Anne-Sophie Mutter: muzyka jest jak miłość, nigdy Cię nie znudzi

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2014 19:00
- Gdy się kogoś kocha, nie ma czasu na nudę. Z wielką sztuką jest tak samo - mówiła wielka gwiazda światowej wiolinistyki w noworocznym spotkaniu w Dwójce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Penderecki: jestem jednak artystą światła

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2014 15:30
W książce "Pendereccy. Saga rodzinna" Krzysztof Penderecki opowiada o losach rodziny, pierwszych sukcesach i życiu we dworze w Lusławicach. Publikację dopełnia rozmowa z żoną Elżbietą. W "Klubie Trójki" prezentujemy obszerne fragmenty spotkania z małżeństwem Pendereckich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Charles Dutoit: dyrygent powinien mieć dar "obecności".

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2014 08:00
Szwajcarski mistrz batuty przyjechał do Polski z okazji urodzin Krzysztofa Pendereckiego, by zrobić mu prezent w postaci wykonania jego "Concerto grosso". Barbarze Schabowskiej opowiedział o tajnikach pracy z orkiestrą oraz największych mistrzach tej trudnej sztuki.
rozwiń zwiń