X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ludowe Feng Shui - Magia w chłopskiej zagrodzie

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2015 18:30
To tytuł wystawy Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie, na którą zaprosimy Państwa w sobotę o poranku.
Ostatnia a zarazem najstarsza kurna chata pod miasteczkiem Porozowem w pow. Wołkowyskim (gubernia Grodzieńska). Ilustracja do książki Zygmunt Gloger - Budownictwo drzewne i wyroby z drzewa w dawnej Polsce (1907)
Ostatnia a zarazem najstarsza kurna chata pod miasteczkiem Porozowem w pow. Wołkowyskim (gubernia Grodzieńska). Ilustracja do książki Zygmunt Gloger - Budownictwo drzewne i wyroby z drzewa w dawnej Polsce (1907)Foto: Wikipedia/domena publiczna

Feng shui jest popularną na Zachodzie, a pochodzącą z Chin, starożytną sztuką polegająca na takim kształtowaniu przestrzeni i jej poznaniu, by uzyskać pozytywny wpływ na życie społeczności i jednostek.
Rzeszowska Wystawa natomiast skupia się na polskiej kulturze ludowej - ciągle obecne jest w nas myślenie magiczne, które zakazuje witania się przez próg czy siadania na rogu stołu. Nadal wiążemy czerwone wstążki na dziecięcych wózkach, przewiązujemy nimi rośliny i zwierzęta, wierzymy w szczególną moc podkowy, jemioły czy zapalonej w czasie burzy gromnicy. Znaczenia i genezy wielu tych obecnych w naszym życiu elementów nie znamy. Opowie o nich po 9.30 nasz gość - Grzegorz Piaskowski, kurator koncepcji wystawy.
Godzinę wcześniej porozmawiamy z Adamem Strugiem o pomyśle na reedycję po ponad stu latach "Śpiewnika Pelplińskiego". To dzieło, które towarzyszyło wielu pokoleniom Polaków w kraju i za granicą. Do dzisiaj pieśni pochodzące ze śpiewnika funkcjonują najczęściej jako odpisy w zeszytach na wsi lub jako skany krążące w internecie. Pomysłodawcy chcą aby nowo wydany śpiewnik był możliwie wierną kopią oryginału. Opublikowany więc zostanie jako faksymile w technice fotograficznej. Będzie to bardzo dokładna kopia pod względem koloru i grubości papieru.
A nasza "Folkowa płyta" sobotniego poranka to dwupłytowy album "Discover World Music" wydawnictwa ARC Music, na który złożyły się nagrania 35 wykonawców, m.in. z Hiszpanii, Indii, Mongolii, Namibii, Kolumbii, Egiptu czy Meksyku. To podróż ze wschodzącymi gwiazdami  muzyki świata i jej mistrzami. Pyta do zdobycia po 8.45.
Nie zabraknie też naszych stałych porannych propozycji: "Tygodnia z Dwójką"  (po 9.45), Archiwalni, "Pięciu minut nad Biblią". A najciekawsze artykuły weekendowych gazet wybierze dla Państwa Jerzy Kisielewski.
Nasz adres: poranekdwojki@polskieradio.pl

Na "Poranek Dwójki" - w sobotę (25.01) w godz. 6.00-10.00 - zaprasza Anna Szewczuk.

mm/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Beskid Śląski: instrumentem można było zabić wilka

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2014 15:00
O tajnikach instrumentów oraz o wołoskich wpływach w Beskidzie Śląskim opowiadał w archiwalnym nagraniu Jan Kawulok z Istebnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Transmisja z sąsiedniej wsi. Kolędowanie na Roztoczu

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2015 14:30
– Roztocze to jeden z regionów, gdzie muzycy przenieśli sposób gry i repertuar z poprzednich pokoleń – mówił Krzysztof Gorczyca, współorganizator akcji "Kolęda +/-".
rozwiń zwiń