Ludowe Feng Shui - Magia w chłopskiej zagrodzie

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2015 18:30
To tytuł wystawy Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie, na którą zaprosimy Państwa w sobotę o poranku.
Ostatnia a zarazem najstarsza kurna chata pod miasteczkiem Porozowem w pow. Wołkowyskim (gubernia Grodzieńska). Ilustracja do książki Zygmunt Gloger - Budownictwo drzewne i wyroby z drzewa w dawnej Polsce (1907)
Ostatnia a zarazem najstarsza kurna chata pod miasteczkiem Porozowem w pow. Wołkowyskim (gubernia Grodzieńska). Ilustracja do książki Zygmunt Gloger - Budownictwo drzewne i wyroby z drzewa w dawnej Polsce (1907)Foto: Wikipedia/domena publiczna

Feng shui jest popularną na Zachodzie, a pochodzącą z Chin, starożytną sztuką polegająca na takim kształtowaniu przestrzeni i jej poznaniu, by uzyskać pozytywny wpływ na życie społeczności i jednostek.
Rzeszowska Wystawa natomiast skupia się na polskiej kulturze ludowej - ciągle obecne jest w nas myślenie magiczne, które zakazuje witania się przez próg czy siadania na rogu stołu. Nadal wiążemy czerwone wstążki na dziecięcych wózkach, przewiązujemy nimi rośliny i zwierzęta, wierzymy w szczególną moc podkowy, jemioły czy zapalonej w czasie burzy gromnicy. Znaczenia i genezy wielu tych obecnych w naszym życiu elementów nie znamy. Opowie o nich po 9.30 nasz gość - Grzegorz Piaskowski, kurator koncepcji wystawy.
Godzinę wcześniej porozmawiamy z Adamem Strugiem o pomyśle na reedycję po ponad stu latach "Śpiewnika Pelplińskiego". To dzieło, które towarzyszyło wielu pokoleniom Polaków w kraju i za granicą. Do dzisiaj pieśni pochodzące ze śpiewnika funkcjonują najczęściej jako odpisy w zeszytach na wsi lub jako skany krążące w internecie. Pomysłodawcy chcą aby nowo wydany śpiewnik był możliwie wierną kopią oryginału. Opublikowany więc zostanie jako faksymile w technice fotograficznej. Będzie to bardzo dokładna kopia pod względem koloru i grubości papieru.
A nasza "Folkowa płyta" sobotniego poranka to dwupłytowy album "Discover World Music" wydawnictwa ARC Music, na który złożyły się nagrania 35 wykonawców, m.in. z Hiszpanii, Indii, Mongolii, Namibii, Kolumbii, Egiptu czy Meksyku. To podróż ze wschodzącymi gwiazdami  muzyki świata i jej mistrzami. Pyta do zdobycia po 8.45.
Nie zabraknie też naszych stałych porannych propozycji: "Tygodnia z Dwójką"  (po 9.45), Archiwalni, "Pięciu minut nad Biblią". A najciekawsze artykuły weekendowych gazet wybierze dla Państwa Jerzy Kisielewski.
Nasz adres: poranekdwojki@polskieradio.pl

Na "Poranek Dwójki" - w sobotę (25.01) w godz. 6.00-10.00 - zaprasza Anna Szewczuk.

mm/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Beskid Śląski: instrumentem można było zabić wilka

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2014 15:00
O tajnikach instrumentów oraz o wołoskich wpływach w Beskidzie Śląskim opowiadał w archiwalnym nagraniu Jan Kawulok z Istebnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Transmisja z sąsiedniej wsi. Kolędowanie na Roztoczu

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2015 14:30
– Roztocze to jeden z regionów, gdzie muzycy przenieśli sposób gry i repertuar z poprzednich pokoleń – mówił Krzysztof Gorczyca, współorganizator akcji "Kolęda +/-".
rozwiń zwiń