"Dekalog" Kieślowskiego jako amerykański serial

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2015 11:00
- Trudno przewidzieć, co się stanie. Może będzie to ciekawa propozycja, a może będziemy załamani tą inicjatywą - mówił Jacek Bławut o pracy Amerykanów nad nową wersją słynnego filmowego cyklu.
Rok 1988. Na planie filmu Deaklog VIII Krzysztofa Kieślowskiego ze zdjęciami Jacka Bławuta
Rok 1988. Na planie filmu "Deaklog VIII" Krzysztofa Kieślowskiego ze zdjęciami Jacka BławutaFoto: PAP/CAF/Witold Rozmysłowicz

Już w przyszłym roku na ekrany trafi remake przygotowywany obecnie przez stację NBC. Akcja "Dekalogu" będzie toczyła się w Bostonie.

Dlaczego Jacek Bławut wolałby, by to Polacy nakręcili tę swoistą powtórkę? Co wyróżniało dziesiątą część "Dekalogu" od innych filmów cyklu? I jaką tajną bronią posługiwał się przy pracy z Krzysztofem Kieślowskim Jacek Bławut? – Moi koledzy podglądali mnie z tego powodu i szpiegowali – wspominał.

Prowadzi: Tomasz Obertyn

Gość: Jacek Bławut (operator i reżyser filmowy, autor zdjęć do dziesiątej części "Dekalogu" Krzysztofa Kieślowskiego)

Data emisji: 4.08.2015

Godzina emisji: 8.35

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki.

jp/mm

Czytaj także

Jacek Petrycki: Kieślowski nie kręciłby dziś filmów...

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2013 23:00
"Etatowy" operator kina moralnego niepokoju bierze udział, jako współreżyser dokumentu "Powrót Agnieszki H.", w konkursie Warsaw Screenings Warszawskiego Festiwalu Filmowego. W Dwójce opowiadał m. in. o współpracy z Agnieszką Holland i Krzysztofem Kieślowskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Bławut: czas jest siłą dokumentu

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2014 20:00
- Im dłuższa nasza droga z bohaterem, tym dalej mamy szansę dojść - mówił w "Sezonie na Dwójkę" znakomity dokumentalista, któremu nad jednym obrazem zdarzało się pracować 5 lat. W ramach festiwalu Planete+ Doc odbywa się retrospektywa twórczości Jaka Bławuta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Kieślowski drogowskazem i inspiracją w dzisiejszym świecie

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2014 03:00
- Kieślowskiemu przyświecała myśl, by wszystko co tworzy było wiarygodne, bliskie życia. Już w pracy magisterskiej w 1969 roku pisał, że niedługo ludzie będą myśleć obrazem i montażem. I nie pomylił się - mówi Stanisław Zawiśliński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Trzy kolory: Biały" - film, który pokazuje polski kompleks

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2014 11:34
Film "Trzy kolory: Biały" miał premierę w 1994 roku. Z "Niebieskim" i "Czerwonym" tworzy trylogię, której tytuły nawiązują do francuskiej flagi. Symbolizują wolność, równość i braterstwo. Białemu odpowiada równość.
rozwiń zwiń