REKLAMA

Tajemne znaki z komina. Sylwia Chutnik o "Jolancie"

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2015 10:30
– Komin na Żeraniu to chyba jedyna stała rzecz w życiu Jolanty, taka, która od niej nie odejdzie – mówiła pisarka o bohaterce swojej nowej powieści.
Audio
  • Sylwia Chutnik o swojej nowej książce "Jolanta" (Poranek Dwójki)
Komin elektrociepłowni na Żeraniu, ważny punkt orientacyjny życia tytułowej bohaterki powiesci Jolanta
Komin elektrociepłowni na Żeraniu, ważny punkt orientacyjny życia tytułowej bohaterki powiesci "Jolanta"Foto: Garsd/wikimedia/cc

– W tej książce pytam, na ile to, co nam się zdarzyło w życiu, głównie w dzieciństwie, ma wpływ nasze dorosłe życie; a jeśli ma, to na ile jesteśmy się w stanie od tej przeszłości oderwać – opowiadała Sylwia Chutnik. Tłumacząc zawartą w "Jolancie" negację czasu linearnego, pisarka mówiła, że obserwuje swoich bohaterów zawieszonych w swoistej "stopklatce", czekających aż ktoś naciśnie magiczny przycisk "play", by mogli wreszcie zacząć żyć.

Odniosła się także do zawartej w powieści apoteozy okruchów codzienności, takich jak widoczny na okładce książki komin elektrociepłowni na Żeraniu, który w życiu tytułowej bohaterki odgrywa szczególną rolę.

***

Prowadzi: Tomasz Obertyn

Gość: Sylwia Chutnik (pisarka)

Data emisji: 22.09.2015

Godzina emisji: 8.35

Materiał wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

mc/kd

Czytaj także

Sylwia Chutnik w krainie czarów, czyli w krainie wcale nie radosnej

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2014 10:10
Nowa książka Sylwii Chutnik "W krainie czarów" to zbiór 11 opowiadań pisanych latami, teraz poprawionych i poszerzonych. - To opowieści o Polsce, o naszej teraźniejszości i przeszłości. Opowieść o tych, którzy się w nowej Polsce nie odnaleźli - mówił w Trójce Michał Nogaś.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gdy warszawianka w kawiarni była prostytutką...

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2015 14:00
- Chciałam pokazać inny obraz Warszawy, ale też jego związek z emancypacją jej mieszkanek - mówiła Małgorzata Buthner-Zawadzka, autorka książki "Warszawa w oczach pisarek".
rozwiń zwiń