Zjazd Gnieźnieński na magicznym Wzgórzu Lecha

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2016 11:00
- Wzniesienie to miało znaczenie o charakterze państwowotwórczym - mówił w Dwójce Tomasz Janiak, kurator wystawy w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.
Audio
  • Relacja z pierwszego dnia X Zjazdu Gnieźnieńskiego (Poranek Dwójki)
Na dawnym Wzgórzu Lecha znajduje się obecnie katedra gnieźnieńska
Na dawnym Wzgórzu Lecha znajduje się obecnie katedra gnieźnieńskaFoto: Diego Delso; CC BY-SA 3.0; Wikimedia Commons

"Chrzest – Św. Wojciech - Polska. Dziedzictwo średniowiecznego Gniezna" to tytuł ekspozycji towarzyszącej X Zjazdowi Gnieźnieńskiemu. Jej kurator w "Poranku Dwójki" opowiadał, dlaczego to właśnie Gniezno stało się sercem młodego państwa polskiego. - Tereny te otaczano kultem jeszcze w okresie przedchrześcijańskim - wyjaśniał Tomasz Janiak. - Badania archeologiczne wykazały, że na tzw. Wzgórzu Lecha znajdował się kurhan ważnego przywódcy, który miał znaczenie w tworzeniu miejscowej społeczności plemiennej.

Badacz wspomniał o hipotezie, według której na Wzgórzu Lecha dokonywano symbolicznej intronizacji książąt pogańskich.

W audycji rozmawialiśmy także z psycholog Katarzyną Czayką-Chełmińską, która na X Zjeździe prowadziła warsztaty pt. "Jaki rodzaj przywództwa ogranicza, a jaki wyzwala wolność". Naszą rozmówczynię spytaliśmy, jakim liderem, z dzisiejszej perspektywy, był Mieszko I.

X Zjazd Gnieźnieński nawiązuje do historycznego zjazdu w 1000 roku, który uważa się za symboliczne przyjęcie Polski do grona państw europejskich, a jednocześnie wpisuje się z cykl nowożytnych Zjazdów odbywających się od 1997 roku. Zjazdy mają szeroki charakter ekumeniczny i międzyreligijny.

***

Rozmawiali: Bartosz Panek i Michał Nowak

Goście: Tomasz Janiak (archeolog), Katarzyna Czayka-Chełmińska (psycholog)

Data emisji: 12.03.2016

Godzina emisji: 9.30

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".


bch/pj

Czytaj także

Literacka intryga Bolesława Chrobrego

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2011 10:00
Wojna wywiadów, polityka, racje stanu, manipulacja informacją, średniowieczne public relations... Elżbieta Cherezińska w swojej historycznej powieści przywraca do życia dawnych władców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zjazd gnieźnieński - proeuropejskie aspiracje Chrobrego

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2016 06:00
1016 lat temu w Gnieźnie podczas swojej pielgrzymki do grobu św. Wojciecha z księciem Bolesławem spotkał się cesarz Otton III. W trakcie uroczystości władca Cesarstwa założył polskiemu księciu na głowę diadem i wręczył mu kopię włóczni św. Maurycego. Wydarzenie to przeszło do historii jako zjazd gnieźnieński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

X Zjazd Gnieźnieński - dialog o wyzwaniach naszych czasów

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2016 12:00
- Spojrzymy na korzenie, z których wyrastamy - także te, które nas łączą z innymi wyznawcami chrześcijaństwa. Zjazd Gnieźnieński ma tradycyjnie wymiar ekumeniczny - zapewnia prymas Polski Wojciech Polak.
rozwiń zwiń