The Forest Tuner. Przyroda w służbie jazzu

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2016 10:00
Puzonista grupy Szymon Białorucki opowiadał w Dwójce o płycie "Tunes", której premiera odbędzie się 10 lipca podczas koncertu grupy na Warsaw Summer Jazz Days.
Audio
  • Nastrojony las jazzu. Muzyka, która szuka sensu (Poranek Dwójki)
  • Z norweskim pianistą Tordem Gustavsenem rozmawia Andrzej Zieliński (Poranek Dwójki)
  • Maciej Małecki poleca oglądanie dzieł malarskich (Poranek Dwójki)
Fragment plakatu promującego koncert zespołu The Forest Tuner, podczas którego grupa zaprezentuje album Tunes
Fragment plakatu promującego koncert zespołu The Forest Tuner, podczas którego grupa zaprezentuje album "Tunes"Foto: materiały prasowe

The Forest Tuner to powstała w 2014 roku zespół puzonisty Szymona Białoruckiego. Muzyka tego kwartetu wymyka się z głównego nurtu wschodzących zespołów jazzowych. Stroiciel Lasu czerpie radość ze spokojnego wsłuchiwania się w naturalne dźwięki przyrody i tworzy muzykę, która oddaje stan jego ducha. Swoimi melodiami opowiada historie z morałem, pozostawiając słuchaczom przestrzeń na własną interpretację.

Debiutancki album Tunes wydany nakładem SJ Records zawiera dziewięć kompozycji Szymona Białoruckiego, które wykonuje razem z Mateuszem Sobiechowskim (fortepian), Adamem Tadelem (kontrabas) i Piotrem Budniakiem (perkusja). Ostatni utwór na płycie pt. "Stroiciel" obrazuje krótki film animowany stworzony przez grafika i rysownika Marcina Podolca.

Szymon Białorucki opowiadał w Dwójce o drodze do nagrania albumu "Tunes" oraz tłumaczył znaczenie jego tytułu, a także nazwy zespołu, zaczerpniętej wprost z pewnego dzieła literackiego. Muzyk zapraszał ponadto na koncert The Forest Tuner w ramach Warsaw Summer Jazz Days.

Temat warszawskiego festiwalu jazzowego poruszyliśmy także z norweskim pianistą Tordem Gustavsenem, jedną z wielu zagranicznych gwiazd imprezy. Rozmawiał z nim Andrzej Zieliński.

Poza tym po raz ostatni w "Poranku Dwójki" wysłuchaliśmy kulturalnych rekomendacji Macieja Małeckiego, kompozytora, pianisty i pedagoga.

***

Prowadzi: Tomasz Obertyn

Gość: Szymon Białorucki (puzonista zespołu The Forest Tuner)

Data emisji: 8.07.2016

Godzina emisji: 8.10 

Materiały zostały wyemitowane w audycji "Poranek Dwójki".

materiały prasowe/mc/ei

Czytaj także

Nagranie, które zmieniło Krzysztofa Herdzina

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2016 09:00
- Nic już dla mnie nie będzie takie, jak było. Będę dążył do tego, by powtarzać takie konfrontacje - mówił w Dwójce kompozytor o swojej współpracy ze słynną angielską orkiestrą kameralną.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mateusz Pliniewicz Quartet. Improwizacje i eksperymenty

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2016 10:00
W "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy ze skrzypkiem Mateuszem Pliniewiczem oraz pianistą Nikolą Kołodziejczykiem, muzykami zespołu, który wystąpi 27 maja w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie Stowarzyszenie Jazzowe w trudnej sytuacji

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2016 09:00
W "Poranku Dwójki" mówiliśmy o problemach stowarzyszenia zrzeszającego muzyków, krytyków jazzowych i organizatorów koncertów.
rozwiń zwiń