X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Konserwatorskie sensacje wokół portretu Potockiego

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2016 11:00
- Prace badawcze nad obrazem Stanisława Kostki Potockiego autorstwa Jacques'a-Louisa Davida, pokazały, że dzieło zostało częściowo przemalowane - opowiadały w Dwójce Anna Guzowska i Joanna Paprocka z Muzeum w Wilanowie.
Audio
  • O portrecie Stanisława Kostki Potockiego opowiadają Anna Guzowska i Joanna Paprocka (Poranek Dwójki/Dwójka)
Portret konny Stanisława Kostki Potockiego powstał w 1781 roku w Rzymie
Portret konny Stanisława Kostki Potockiego powstał w 1781 roku w RzymieFoto: Wikipedia/domena publiczna

"Portret konny Stanisława Kostki Potockiego" po kilkumiesięcznej konserwacji wraca na ekspozycję do Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Jak się okazuje, nawet tak dobrze znane dzieło może dostarczyć nowych, sensacyjnych informacji. - Przede wszystkim podczas użycia nieinwazyjnych metod badawczych, jak podczerwień czy ultrafiolet, badaczom ukazał się "Order Świętego Stanisława", który został zamalowany, a w jego miejscu mamy teraz spodnie - opowiadała Anna Guzowska.

Ku zdziwieniu konserwatorów okazało się również, że spod niebieskiej szarfy wychodzi dominująca czerwień. - Prace  pokazały, że Stanisław Kostka Potocki pierwotnie przepasany był szarfą Świętego Stanisława, a nie, jak widzimy obecnie, szarfą Orderu Białego - dodała Anna Guzowska.

Dlaczego przemalowano obraz? Czy mógł to zrobić sam Jacques-Louis David? Czy rzeczywiście, jak donoszą legendy, obraz pocięty był na cztery części?

***

Prowadzi: Piotr Kędziorek

Goście: Anna Guzowska (Pracownia Konserwacji Malarstwa) i Joanna Paprocka (Działu Sztuki Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie)

Data emisji: 2.08.2016

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

ob/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wojciech Kossak. Próżny kobieciarz i materialista

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2016 10:30
- Miłośnicy malarstwa Wojciecha Kossaka mogą się poczuć tą książką trochę rozczarowani - mówił w Dwójce Jan Łoziński, współautor biografii legendarnego artysty.
rozwiń zwiń