Kamera na maszcie, czyli wariacki "Nóż w wodzie"

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2016 10:00
- Jest w tej książce fantastyczna opowieść o tym, jak przy nagrywaniu "Noża w wodzie" trzeba było pokazać jacht z góry – opowiadał Bartosz Michalak o swojej publikacji "Zatrzymani w kadrze" przedstawiającej dziewięciu polskich operatorów filmowych.
Audio
  • Bartosz Michalak o sportretowanych w książce "Zatrzymani w kadrze" polskich operatorach filmowych (Poranek Dwójki)
Fragment okładki książki Zatrzymani w kadrze
Fragment okładki książki "Zatrzymani w kadrze"Foto: materiały prom. wydawnictwa MG

- Jerzy Lipman nie miał oporów, żeby wdrapać się na maszt bez zabezpieczenia - wspominał gość Dwójki łamiącą szablony pracę znakomitego operatora. - Fakt, przy tej okazji Lipman zgubił kamerę, bo - delikatnie mówiąc - zdenerwował się na Polańskiego - zdradził Bartosz Michalak.

Co było przyczyną zdarzenia, w którego konsekwencji kamera znalazła się na… dnie jeziora? W rozmowie również m.in. inne historie związane z pracą Jerzego Lipmana, który - jak podkreślał autor "Zatrzymanych w kadrze" - był prawdopodobnie pierwszym po wojnie polskim operatorem z prawdziwego zdarzenia. - Stosował takie rzeczy, których inni przed nim się w naszym kinie bali.

***

Prowadzi: Paweł Siwek

Gość: Bartosz Michalak (autor książki "Zatrzymani w kadrze")

Data emisji: 30.08.2016

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemtowany w audycji "Poranek Dwójki".

jp/mz

Czytaj także

Polacy z Oscarami: Wajda, Polański, Kamiński...

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2015 10:04
Po raz 87. w Los Angeles zostaną wręczone Oscary. W gronie dotychczasowych zdobywców tych prestiżowych nagród filmowych nie brakuje Polaków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trzy podejścia do wojny z Kieślowskim w tle

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2016 11:00
- Nasze nawiązanie jest dość luźne - mówiła w Dwójce Aleksandra Terpińska, autorka tekstu, który zwyciężył w konkursie na krótkometrażowy scenariusz inspirowany "Przypadkiem" Kieślowskiego.
rozwiń zwiń