Prof. Omilanowska: architektura jest też tekstem

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2017 10:00
- Oprócz tego, że jest konstrukcją i strukturą przemyślaną, ona też coś opowiada. Bardzo mnie interesowało, co ona opowiada, i o tym jest ta książka - mówiła w Dwójce o książce "Kreacja. Konstrukcja. Rekonstrukcja. Studia z architektury XIX- XXI wieku" prof. Małgorzata Omilanowska.
Audio
  • Prof. Małgorzata Omilanowska o książce "Kreacja. Konstrukcja. Rekonstrukcja. Studia z architektury XIX- XXI wieku" (Poranek Dwójki)

Gość "Poranka Dwójki" zwracał uwagę, że w XIX wieku architekci na masową skalę zaczęli świadomie korzystać z dziedzictwa przeszłości, w celu stworzenia stylów narodowych. Co ciekawe, twórcy w różnych krajach często dochodzili do tych samych efektów. - Przykładem może być tu styl zakopiański. Jesteśmy bardzo do niego przywiązani, tymczasem Morawy, Słowacja i Węgry poszły tym samym tropem. Co więcej, nie mam wątpliwości, że Stanisław Witkiewicz, który kreował styl zakopiański, czerpał wzorce z architektury norweskiej - opowiadała prof. Małgorzata Omilanowska.

Była minister kultury zwracała uwagę na architektoniczne odrodzenie, które dokonuje się w Polsce w ostatnich latach. - Polska przez lata była krajem zaniedbanym pod tym względem. To się ciągnie od początków budowania instytucji publicznych w Europie, czyli od XIX wieku, bo najpierw nie mieliśmy własnej państwowości, potem mieliśmy mało pieniędzy, a potem mieliśmy PRL, w którym nie inwestowało się w gmachy dla kultury, poza pojedynczymi przykładami.

Prof. Omilanowska mówiła o najbardziej udanych jej zdaniem polskich realizacjach architektonicznych ostatnich lat, ale zwracała też uwagę na pułapki związane z rekonstrukcjami historycznych budowli.

***

Prowadzi: Paweł Siwek

Gość: prof. Małgorzata Omilanowska (historyk sztuki)

Data emisji: 7.03.2017

Godzina emisji: 8.10

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".

bch/pg

Czytaj także

Guzów. Historia Polski w historii jednej rodziny

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2017 10:55
W "Mikrokosmosach" spotkaliśmy się z rodziną Sobańskich, która była w przeszłości i jest obecnie właścicielem pałacu w Guzowie koło Żyrardowa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sukcesy i porażki Le Corbusiera

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2017 19:00
- Anthony Flint przerwał mit architekta odrzuconego, który zostawił swoją spuściznę tylko na papierze i wybudował kilka nic nieznaczących budynków – podkreśliła dr Dorota Jędruch, mówiąc o książce przedstawiającej losy kultowego architekta Le Corbusiera.
rozwiń zwiń