Sukcesy i porażki Le Corbusiera

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2017 19:00
- Anthony Flint przerwał mit architekta odrzuconego, który zostawił swoją spuściznę tylko na papierze i wybudował kilka nic nieznaczących budynków – podkreśliła dr Dorota Jędruch, mówiąc o książce przedstawiającej losy kultowego architekta Le Corbusiera.
Audio
  • Rozmowa wokół książki Anthony'ego Flinta "Le Corbusier. Architekt jutra" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Le Corbusier, właściwie Charles-douard Jeanneret-Gris był francuskim architektem szwajcarskiego pochodzenia, urbanistą, malarzem i rzeźbiarzem. Zmarł w 1965 r.
Le Corbusier, właściwie Charles-Édouard Jeanneret-Gris był francuskim architektem szwajcarskiego pochodzenia, urbanistą, malarzem i rzeźbiarzem. Zmarł w 1965 r.Foto: PAP/DPA/Kuehn

Bo choć słynny francuski projektant realizował prestiżowe projekty na całym świecie i żądał od zapraszających go uniwersytetów luksusowych hoteli, sam lubił budować na swój temat obraz przegranego artysty.

- Le Corbusier kreował się w swoich książkach na architekta, który wciąż obija się o ścianę ze swymi koncepcjami. Jego najważniejsza publikacja - "W stronę architektury" - powstała w związku z przegranym konkursem na zaprojektowanie siedziby Ligi Narodów. Artysta bardzo źle zniósł wtedy odrzucenie i krytykę – dodała dr Dorota Jędruch.

Czy architektura Le Corbusiera wzięła się z kompleksów i jak francuskiemu prowincjuszowi udało się wejść do grona najważniejszych ludzi kultury swych czasów? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Bartosz Panek

Goście: dr Dorota Jędruch (Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego), Oskar Grąbczewski (architekt)

Data emisji: 23.02.2017

Godzina emisji: 18.00

mz/ab/bch

Czytaj także

Witold Cęckiewicz. Wspomnienia architekta

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2016 08:00
Bohaterem audycji był profesor Politechniki Krakowskiej i jeden z ważniejszych architektów powojennej Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak Spodek wylądował w centrum Katowic

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2016 14:00
– Historia Spodka zaczęła się już w latach 50., kiedy władze Katowic podjęły decyzję o budowie cyrku – opowiadał dr Ryszard Nakonieczny z Politechniki Śląskiej w Gliwicach.
rozwiń zwiń