REKLAMA

Dutkiewicz: ta płyta to zapis nastrojów z podróży

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2017 10:00
- Australia i Nowa Zelandia kojarzą mi się z radością. Przywiozłem stamtąd utwory "Best time" i "Hey Hania", bo spędziłem tam świetny czas z żoną - mówił w Dwójce o albumie "Traveller" Artur Dutkiewicz.
Audio
  • Artur Dutkiewicz o płycie "Traveller" (Poranek Dwójki)

traveller.jpg
Album "Traveller" w sklepie Polskiego Radia

Pianista jazzowy opowiadał o podróżach, które stały się inspiracją dla kompozycji z jego nowej płyty. Tytułowy dla całego albumu utwór "Traveller" muzyk przywiózł ze Lwowa. - Zwiedzaliśmy z żoną Cmentarz Łyczakowski i w pewnym momencie usłyszeliśmy strzały. Zaraz potem dobiegły nas mocne kroki. Okazało się, że to były salwy podczas pogrzebu żołnierza. Zaraz potem zabrzmiała wzruszająca pieśń chóru ukraińskiego.

Artur Dutkiewicz wspominał, że emocje wywołane tym wydarzeniem były na tyle silne, że przerodziły się w muzykę. Gość "Poranka Dwójki" opowiadał też o swoich doświadczeniach z instrumentalistami z Indii, Afryki i Meksyku. Wyjaśniał, dlaczego muzycy rytmiczni z tamtych stron są dla niego lustrem. Tłumaczył też swoją niechęć do pisania smutnej muzyki.

***

Rozmawiał: Tomasz Obertyn

Gość: Artur Dutkiewicz (pianista)

Data emisji: 21.04.2017

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

bch/mz

Czytaj także

Człowiek, który ma na imię Miłość. Pozytywny świat Wadady Leo Smitha

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2017 08:28
Wadada Leo Smith to jedna z najbardziej charyzmatycznych osobowości współczesnego jazzu, dlatego poświęcimy mu aż dwie części "Rozmów Improwizowanych". W pierwszym fragmencie przedstawił nam swoje spojrzenie na politykę i... zdradził sposób na wieczną młodość.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kosmiczny porządek jazzu, czyli fizyka muzyki

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2017 18:00
W "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy m.in. o książce kosmologa i muzyka Stephona Alexandra "Jazz i fizyka. Tajemniczy związek muzyki ze strukturą Wszechświata".
rozwiń zwiń