REKLAMA

"Z samego nieba ide k'wam". Teatr w stodole

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2017 08:00
W audycji spotkaliśmy się z Ewą Wasilewską, która zapraszała do mazurskiego teatru w Stodole Chochół, gdzie odbędzie się spektakl w reżyserii Romualda Wiczy-Pokojskiego.
Audio
  • Ewa Wasilewska opowiada o spektaklu "Z samego nieba ide k'wam" (Poranek Dwójki)
  • Anna Szewczuk w archiwalnej rozmowie z członkami zespołu "Hańba" (Poranek Dwójki)

Spektakl "Z samego nieba ide k'wam" przybliża unikalną atmosferę czasu Jutrzni na Gody, czyli teatru misteryjnego  wystawianego na Mazurach od XVI do połowy XX w. Pośród niemieckojęzycznego żywiołu Prus Wschodnich, w brzmieniu języka polskiego doby Jana Kochanowskiego, był istotnym i pięknym wyróżnikiem pejzażu kulturowego Mazur. Wojny zniszczyły ten dawny ślad polskości w zagmatwanych losach i skomplikowanej tożsamości Mazurów. 

Ponadto po 8.30 wysłuchaliśmy archiwalnej rozmowy z członkami zespołu "Hańba", których album był naszą sobotnią Płytą Poranka. Zbuntowana Orkiestra Podwórkowa "Hańba" jest muzyczno-literacką fikcją udowadniającą, że punk rock nie powstał na Wyspach Brytyjskich, lecz stworzono go w burzliwych czasach II Rzeczypospolitej na krakowskim Podgórzu.

***

Audycja: Poranek Dwójki

Prowadzi: Anna Szewczuk

Data emisji: 15.07.2017

Godzina emisji: 6.00-10.00

materiały prasowe/mz

Czytaj także

"Jestem przestrzeń " Moniki Borzym. Płyta z powstańczymi wierszami

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2017 20:00
- To jest taki materiał, który omija głowę i trafia prosto do serca. Pracując przy nim, nie potrafiłam kontrolować swoich emocji – powiedziała wokalistka jazzowa, która nagrała właśnie płytę "Jestem przestrzeń" z piosenkami do wierszy poetki Anny Świrszczyńskiej.
rozwiń zwiń