Michał Klauza: to będzie sezon pod znakiem polskiej muzyki

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2017 12:00
- Z wielką radością odkrywam w archiwum Polskiego Radia zapomniane perełki. Wiele z nich zabrzmi w sezonie 2017/18 - mówił w Dwójce dyrygent i dyrektor artystyczny Polskiej Orkiestry Radiowej.
Audio
  • Michał Klauza o planach Polskiej Orkiestry Radiowej (Poranek Dwójki)

Michał Klauza opowiadał, że podczas planowania sezonu 2017/2018 miał problem urodzaju, jeśli chodzi polską muzykę, którą chciałby zagrać. Ostatecznie szef POR zdecydował, że w pierwszej kolejności skupi się na dziełach kompozytorów, którzy przez dziesięciolecia byli związani z Polskim Radiem. Z tego klucza w programie najbliższego koncertu Polskiej Orkiestry Radiowej (15 października, godz. 18.00 - transmisja w Dwójce) pojawi się Divertimento B-dur "Meine kleine Haydn Musik" Henryka Czyża. - W jego muzyce jest wiele humoru i sarkazmu. Podczas przyszłych koncertów zaprezentujemy też inne dzieła Henryka Czyża: Walc Kaprys na orkiestrę, który jest tylko w archiwum Polskiego Radia, ale też operę Kynolog w rozterce, która otworzy sezon 2018/19.

Dyrygent wymienił w audycji nazwiska innych polskich kompozytorów, których utwory pojawią się podczas nadchodzących koncertów Polskiej Orkiestry Radiowej. - To będzie bardzo atrakcyjny repertuar, który, mam nadzieję, zachęci publiczność do słuchania polskiej muzyki z drugiej połowy XX wieku, bo jest ona fantastyczna, melodyjna i miła dla ucha.

***

Rozmawiał: Paweł Siwek

Gość: Michał Klauza (dyrygent)

Data emisji: 11.10.2017

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

bch/mg

Czytaj także

Spełnione marzenie Michała Klauzy na koniec sezonu POR

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2017 10:00
- Jestem szalenie wdzięczny dyrekcji Programu 2 za podsunięcie pomysłu na wykonanie "Suity na orkiestrę estradową" Szostakowicza, bo jest to utwór, który od wielu lat bardzo chciałem wykonać, a ze względu na trudności z nim związane, nie miałem okazji - o programie koncertu wieńczącego sezon Polskiej Orkiestry Radiowej opowiadał jej dyrektor artystyczny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Liebreich: "Tapiola" Sibeliusa zawsze budzi skrajne emocje

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2017 15:00
- "Tapiola" to złożony i trudny utwór, ostatni napisany przez Sibeliusa. Powstała w latach 20. minionego wieku. Ludzie zazwyczaj kochają go, albo nienawidzą. Nawet w naszej orkiestrze widać ten podział - mówił dyrygent Alexander Liebreich.
rozwiń zwiń