Katarzyna Lewińska: wizualną inspiracją w "Pokocie" były filmy Coenów

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2017 13:00
- Zależało nam, żeby kostium były prawdziwe, ale też wyeksponowane i podkręcone - opowiadała w Dwójce Katarzyna Lewińska, kostiumografka, nagrodzona podczas 30. ceremonii rozdania Europejskich Nagród Filmowych za kostiumy do filmu "Pokot" w reż. Agnieszki Holland.
Audio
  • Katarzyna Lewińska o pracy kostiumografa (Poranek Dwójki)

EFA wyróżniło Katarzynę Lewińską za prostotę strojów podkreślającą charakter postaci i wydobywającą główne przesłanie filmu. W uzasadnieniu jury napisało, że zderzenie między człowiekiem a naturalnym środowiskiem jest pokazane w "Pokocie" w tkaninach, kolorach oraz stylu kostiumów".

Katarzyna Lewińska wspominała, że od razu podzieliła bohaterów na grupę nieco romantycznych postaci i grupę myśliwych-predatorów, których kostiumy miały charakter wojskowy. - Ekscentryczność głównej bohaterki Janiny Duszejko eksponowałam etnicznymi elementami w jej strojach jesiennych. W lecie była romantyczką, która w romantycznych scenach staje się rusałką. W zimie zaś jest ubrana praktycznie, ale też czerwona kurtka wyłania ją z bieli - wyjaśniała Katarzyna Lewińska.

Kostiumografka tłumaczyła w audycji, dlaczego stara się poprzez kostiumy oderwać bohaterów od konkretnego miejsca. Mówiła też o tym, dlaczego w Polsce kostiumografii bardziej spełniają się w operze i teatrze niż w filmie. Katarzyna Lewińska zdradziła ponadto, przy jakim filmie chciałaby pracować najbardziej.

***

Rozmawiał: Paweł Siwek

Goście: Katarzyna Lewińska (kostiumografka)

Data emisji: 13.12.2017

Godzina emisji: 8.10

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".

bch/jp

Zobacz więcej na temat: film polski Paweł Siwek
Czytaj także

"Conrad wyprzedzał o dekadę Jamesa Joyce'a i Wirginię Woolf"

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2017 11:31
- Joseph Conrad jest najważniejszym z pisarzy brytyjskich. To on zapoczątkował wszystkie zmiany w widzeniu i opisywaniu świata oraz sposobie narracji - mówił w Dwójce prof. John G. Peters z Uniwersytetu Północnego Teksasu.
rozwiń zwiń