"Polski wywiad szczegółowo informował o zbrodniach wojennych"

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2018 11:00
- Rząd emigracyjny w Londynie miał bardzo dobrą siatkę informacyjną. Wywiad Armii Krajowej podawał szczegółowo informacje o tym, co działo się w obozach koncentracyjnych – podkreślił dr Wojciech Kozłowski, mówiąc o dokumentacji Komisji Narodów Zjednoczonych ds. Zbrodni Wojennych, do jakiej dostęp otrzyma Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego.
Audio
  • Rozmowa z drem Wojciechem Kozłowskim z Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego (Poranek Dwójki)

german kopia 663x.jpg
Serwis specjalny GermanDeathCamps.info

Goszczący w Dwójce zastępca dyrektora ds. programowych opowiadał o dokumentach zbieranych w latach 1943-48 przez Komisję Narodów Zjednoczonych do spraw Zbrodni Wojennych. Wśród nich znalazły się również szczegółowe informacje dotyczące zbrodni nazistowskich Niemiec dokonywanych m.in. na terenie Polski. Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego jako jedna z nielicznych instytucji na świecie otrzyma dostęp do ich wersji cyfrowej.

- W dokumentacji przekazywanej Komisji przez rząd emigracyjny w Londynie znalazły się takie szczegóły, jak imiona i nazwiska obozowych strażników, czy informacje, w jaki sposób został zamordowany dany więzień – powiedział dr Wojciech Kozłowski, podkreślając, że do tej pory liczące 450 tysięcy stron dokumenty dostępne były w wersji cyfrowej jedynie w dwóch miejscach: w Londynie i Waszyngtonie.

W nagraniu audycji posłuchamy również o działalności Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego.

***

Rozmawiał: Paweł Siwek

Gość: dr Wojciech Kozłowski (zastępca dyrektora programowego Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego)

Data emisji: 20.02.2018

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji Poranek Dwójki.

mz/pg

Czytaj także

Opowieści o polskim wzornictwie na 300 metrach kwadratowych

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2017 11:00
- Wytwory polskich projektantów nie były dotąd tak szeroko i nie tak w pełni prezentowane jak tym razem - o nowej stałej ekspozycji Muzeum Narodowego w Warszawie, czyli Galerii Wzornictwa Polskiego, opowiadała w Dwójce Anna Dębska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Paderewski i sztuka chińska. Muzeum Narodowe na odzyskanie niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2018 11:00
Jedna z wystaw, które przygotowało Muzeum Narodowe w Warszawie z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę, poświęcona będzie światowej sławy pianiście, a zarazem wybitnemu mężowi stanu.
rozwiń zwiń