Portret Polaków. "Jesteśmy odważni, mimo że nie lubimy zdjęć"

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2018 10:00
- Większość osób podczas tych sesji to ludzie, którzy po raz pierwszy stają przed obiektywem fotografa w innym celu, niż zdjęcie do dokumentów - mówił w Dwójce Wojciech Grzędziński, fotoreporter, który realizuje projekt "Twarze Polaków-portret społeczeństwa".
Audio
  • Wojciech Grzędziński o projekcie "Twarze Polaków-portret społeczeństwa" (Poranek Dwójki)
Audio
  • Wojciech Grzędziński o projekcie "Twarze Polaków-portret społeczeństwa" (Poranek Dwójki)

OVER-book-by-KacperKowalski_1200.jpg
"Z góry widać wielką ludzką pychę"

Gość "Poranka Dwójki" przemierza Polskę i zaprasza jej mieszkańców na sesje fotograficzne, których efekty złożą się na portret zbiorowy polskiego społeczeństwa. - Jestem po siedmiu wyjazdach z planowanych ponad sześćdziesięciu. Planowałem zrobić 1000 portretów, ale widzę, że będzie więcej, bo zainteresowanie jest duże - opowiadał w Dwójce Wojciech Grzędziński.

Choć to dopiero początek projektu, to dostarczył on już pierwszych wniosków. Fotograf zwrócił uwagę na różnicę, między osobami, które przychodzą do niego w dużych miastach i w mniejszych miejscowościach. - W większych ośrodkach odwiedzają mnie ludzie, którzy są zainteresowani fotografią i mieszczą się w grupie wiekowej 20-40 lat. W mniejszych miasteczkach przychodzą wszyscy, bo to jest coś nowego, z czym się do tej pory nie spotkali.

Wojciech Grzędziński dodał, że Polacy są mniej szarzy niż kiedyś i coraz bardziej świadomie wyrażają się poprzez strój. - Dla wielu uczestników tej sesji, to wyjście ze strefy komfortu, bo nigdy nie mieli portretu u fotografa poza główką do dowodu.

rydet1200.jpg
Polska wieś w obiektywie Zofii Rydet

Fotograf opowiadał w audycji o przebiegu sesji i pytaniu, jakie zadaje każdemu z jej uczestników. Wojciech Grzędziński porównał też swój projekt ze słynnymi fotografiami Zofii Rydet, która pod koniec lat 70. zaczęła portretować Polaków we wnętrzach ich domów.

***

Rozmawiał: Tomasz Obertyn

Gość: Wojciech Grzędziński (fotograf)

Data emisji: 23.02.2018

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

bch/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szlaga. 10 lat z życia Polski uwiecznionych "mydełkiem"

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2017 10:00
- Jestem zdziwiony tym materiałem, bo moja fotografia jest z reguły powolna i nudna. Tu zdjęcia robiłem spontanicznie, np. jadąc autobusem. Jest tu mnóstwo porządnych reporterskich wstrzeleń - mówił o swojej wystawie zatytułowanej "Polska" Michał Szlaga.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie byłoby tej wystawy, gdyby nie wypadek"

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2018 17:04
- Mój "Post" to cykl o neurozie, lękach i walce ze swoimi ograniczeniami. Wypadek, któremu uległam był przełomowym momentem ale nie początkiem, bo pracę zaczęłam wcześniej – mówiła w Dwójce Marta Zgierska.
rozwiń zwiń