REKLAMA

"Generał Bem zawsze myślał do przodu, nie roztkliwiał się"

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2018 10:00
- To ciekawe, że będąc tak potężną figurą, nie dorobił się, poza wierszem Norwida, opowieści, wielcy wieszcze nie zająknęli się o nim - mówił w Dwójce Maciej Łubieński, twórca scenariusza do musicalu "Bem! Musical o patriotach i renegatach".
Audio
  • Maciej Łubieński i Joanna Mariuk o spektaklu "Bem! Musical o patriotach i renegatach" (Poranek Dwójki)

Gość "Poranka Dwójki" wyjaśnił, że spektakl, który jest kooprodukcją Teatru Syrena, Pożaru w Burdelu i kieleckiego Teatru im. S. Żeromskiego, ma na celu przypomnienie wielkiego bohatera trzech narodów: polskiego, węgierskiego i tureckiego. - Niby wiemy, że ktoś taki był, mamy dzielnicę w Warszawie, skwery, szkoły, place imienia tego generała, tyle że on zasługuje na więcej - mówił w Dwójce Maciej Łubieński.

Scenarzysta podkreślił, że swój spektakl napisał z pozycji fana Józefa Bema, ponieważ bliskie są mu wartości, które propagował. - Wiarzył w braterstwo ludzi. Był człowiekiem, który w czasach Wielkiej Emigracji był obiektem wielkiego hejtu, a mimo to zachowywał się w tym bardzo godnie, szukał pozytywnych rozwiązań.

Premierę spektaklu o generale zaplanowano na 18 i 19 maja. Jak będzie wyglądała historia tego bohatera w musicalowym ujęciu, ile w niej będzie faktów a ile fantazji? O tym w nagraniu audycji.

***

Prowadzi: Tomasz Obertyn

Gość: Maciej Łubieński i Joanna Mariuk

Data emisji: 18.05.2018

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

bch/mg

Czytaj także

Musical o słynnym artylerzyście

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2018 11:01
Gosciem audycji był Michał Walczak, reżyser spektaklu "Bem! Musical o patriotach i renegatach".
rozwiń zwiń