Festiwal w Cannes 2018. "Werdykt jest bardzo salomonowy"

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2018 10:00
- Wygrał film, który wszystkich pogodzi - mówił Sebastian Smoliński o laureacie tegorocznej Złotej Palmy dla najlepszego filmu: dramacie "Manbiki kazoku" w reż. Hirokazu Koreedy.
Audio
  • Z Sebastianem Smolińskim rozmawia Paweł Siwek (Poranek Dwójki)

PAP_Pawlikowski1200.jpg
Paweł Pawlikowski najlepszym reżyserem na festiwalu w Cannes

- Gdyby Złota Palma przypadła Pawlikowskiemu, byłaby to zasłużona nagroda - oceniał krytyk, podkreślając jednak, że wyróżnienie za reżyserię dla polskiego twórcy jest również bardzo prestiżowe.

- Werdykt jury pod przewodnictwem Cate Blanchett jest bardzo salomonowy. Wygrał film, który wszystkich pogodzi: bardzo liryczny, obyczajowy. Jest on dowodem wybitnego rzemiosła japońskiego reżysera - mówił Sebastian Smoliński.

W rozmowie również m.in. o canneńskim odbiorze "Zimnej wojny", o innych polskich produkcjach, które się znalazły w programie festiwalu (m.in. o "Fudze" Agnieszki Smoczyńskiej), a także o tym, co nowego przyniósł 71. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes.

***

Prowadzi: Paweł Siwek

Gość:  Sebastian Smoliński (krytyk filmowy)

Data emisji: 21.05.2018

Godzina emisji: 9.30

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

jp/pg

Czytaj także

"Polański to we Francji osobny gatunek filmowy"

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2018 19:00
- Roman Polański podbija własną treścią gatunki, których używa. W jego filmach zawsze jest naddatek egzystencjalny - o fenomenie twórczości polskiego reżysera mówiła w Dwójce krytyczka filmowa Magdalena Sendecka.
rozwiń zwiń