Europejskie Dni Dziedzictwa. Ćwierćwiecze budowania wspólnoty

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2018 10:00
- Podczas dwóch wrześniowych weekendów organizowane są wydarzenia mające przybliżyć ich uczestnikom dobra kultury, nauki i sztuki pozostawione nam przez minione pokolenia - mówiła w Dwójce Agnieszka Szepetiuk-Barańska z Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu.
Audio
  • "Niepodległa dla wszystkich". 26. odsłona Europejskich Dni Dziedzictwa (Poranek Dwójki)
Plakat Europejskich Dni Dziedzictwa
Plakat Europejskich Dni DziedzictwaFoto: mat. promocyjne

Kielce1.jpg

Legendy, I Brygada, Żeromski. Dwójka w Kielcach

Rok 2018 jest Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego i z tej okazji na terenie całej Europy odbywają się wydarzenia promujące dziedzictwo materialne i niematerialne Starego Kontynentu. Zaplanowane we wrześniu Europejskie Dni Dziedzictwa stanowią część tych obchodów, a setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości jest ich ważnym elementem.

- Idea Europejskich Dni Dziedzictwa została zapoczątkowana we Francji. Dziś jest to wydarzenie obchodzone w Europie, służące nie tylko celom edukacyjnym, ale również budowaniu poczucia wspólnoty i poszanowania dla dokonań przodków. Polska uczystniczy w nich od 1993 roku i może pochwalić się poważnymi sukcesami - powiedziała Agnieszka Szepetiuk-Barańska.

Dlaczego jako mieszkańcy poszczególnych miejscowości, miast i regionów nie dostrzegamy walorów otaczających nas obiektów dziedzictwa kulturowego? Gdzie można znaleźć pełną listę wydarzeń Europejskich Dni Dziedzictwa? O tym w nagraniu audycji.

***

Rozmawiał: Paweł Siwek

Gość: Agnieszka Szepetiuk-Barańska (Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu)

Data emisji: 5.09.2018

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji Poranek Dwójki.

mko/bch

Czytaj także

Katowice. Mały Paryż na Śląsku

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2018 17:00
- Nasze miasto porównywano do stolicy Francji ze względu na bogactwo zapewniane przez przemysł. Podczas budowy budynków pozwalano sobie na bogate artystyczne zdobienia i luksusowe wyposażenia wnętrz – mówiła w Dwójce Anna Syska, historyczka architektury.
rozwiń zwiń