X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Legendy, I Brygada, Żeromski. Dwójka w Kielcach

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2018 17:00
- Charakterystyczną cechą legend świętokrzyskich jest to, że opowiadają o tym terytorium utożsamianym z nieprzebraną puszczą i z obecnością postaci nadprzyrodzonych - mówił w kieleckiej odsłonie audycji "Dwójka na miejscu – znaki Niepodległej" dr Krzysztof Karbownik.
Audio
  • Legendy, I Brygada, Żeromski. Dwójka w Kielcach (Dwójka na miejscu)
Dwójka na kieleckim placu Artystów
Dwójka na kieleckim placu ArtystówFoto: PR

Jak zaznaczał gość plenerowego studia Dwójki (które mieściło się przy placu Artystów) opowieść o czarownicach z Łysej Góry jest najbardziej znaną w Polsce kielecką legendą, ale w samym regionie tych legend jest oczywiście znacznie więcej. – Tu, na placu Artystów, widzimy odniesienie do dwóch innych legend. Pomnik dzika nawiązuje do legendy o założeniu Kielc, zaś napis na fontannie "Civitas Kielcensis" odnosi się do legendy o tym, dlaczego w herbie Kielc jest korona i, właśnie, litery CK – tłumaczył dr Krzysztof Karbownik.

Z pozostałymi gośćmi audycji rozmawialiśmy również m.in. o obecności w Kielcach Legionów Polskich i związanej z tym "ciemnej legendzie", o kieleckim Sanktuarium Marszałka Józefa Piłsudskiego, o skomplikowanych związkach Stefana Żeromskiego z Kielcami, o Kielcach Gustawa Herlinga-Żeromskiego czy o tutejszym designie i… zabawkach.

***

Tytuł audycji: Dwójka na miejscu - znaki Niepodległej

Prowadzili: Małgorzata Szymankiewicz i Bartosz Panek

Goście: Krzysztof Myśliński (Muzeum Historii Kielc), Paweł Grzesik (Muzeum Narodowe w Kielcach), dr Krzysztof Karbownik (Muzeum Wsi Kieleckiej), prof. Zdzisław Adamczyk (literaturoznawca), Witold Wesołowski (Geopark Kielce), dr Irena Furnal (literaturoznawczyni), Marek Cecuła (projektant, ceramik), Leszek Dziedzic (Muzeum Historii Kielc), Krzysztof Kucharczyk (Instytut Designu w Kielcach), Maciej (Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach)

Data emisji: 25.08.2018

Godzina emisji: 15.00

x 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dwójka na miejscu. Kalisz - fortepianowe miasto-imperium

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2018 17:10
- Ta historia zaczęła się w 1781 roku. Był to wyrób, który nazywał się fortepianem. A pianina to jest dopiero koniec XIX wieku - mówił w Dwójce Jan Kibler, wieloletni pracownik fabryki Calisia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Walczący o wolność, mieszczański, alternatywny. Twarze Poznania

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2018 15:55
"Dwójka na miejscu - znaki Niepodległej" - wakacyjna akcja, która nawiązuje do 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości - zawitała do stolicy Wielkopolski. W licznych rozmowach z naszymi gośćmi przyjrzeliśmy się Poznaniowi z wielu różnych stron.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dwójka na miejscu". Zakopane - inspirujący duch wolności

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2018 18:09
- W opinii ogólnej wolność jest związana z górami. Już w XIX wieku, gdy jeszcze Polska była pod zaborami, Franciszek Nowicki pisał, że w Tatrach są ostatnie wolności ołtarze - mówił w Dwójce Maciej Pinkwart, dziennikarz i autor licznych książek-przewodników o Zakopanem.
rozwiń zwiń