Legendy, I Brygada, Żeromski. Dwójka w Kielcach

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2018 17:00
- Charakterystyczną cechą legend świętokrzyskich jest to, że opowiadają o tym terytorium utożsamianym z nieprzebraną puszczą i z obecnością postaci nadprzyrodzonych - mówił w kieleckiej odsłonie audycji "Dwójka na miejscu – znaki Niepodległej" dr Krzysztof Karbownik.
Audio
  • Legendy, I Brygada, Żeromski. Dwójka w Kielcach (Dwójka na miejscu)
Dwójka na kieleckim placu Artystów
Dwójka na kieleckim placu ArtystówFoto: PR

Jak zaznaczał gość plenerowego studia Dwójki (które mieściło się przy placu Artystów) opowieść o czarownicach z Łysej Góry jest najbardziej znaną w Polsce kielecką legendą, ale w samym regionie tych legend jest oczywiście znacznie więcej. – Tu, na placu Artystów, widzimy odniesienie do dwóch innych legend. Pomnik dzika nawiązuje do legendy o założeniu Kielc, zaś napis na fontannie "Civitas Kielcensis" odnosi się do legendy o tym, dlaczego w herbie Kielc jest korona i, właśnie, litery CK – tłumaczył dr Krzysztof Karbownik.

Z pozostałymi gośćmi audycji rozmawialiśmy również m.in. o obecności w Kielcach Legionów Polskich i związanej z tym "ciemnej legendzie", o kieleckim Sanktuarium Marszałka Józefa Piłsudskiego, o skomplikowanych związkach Stefana Żeromskiego z Kielcami, o Kielcach Gustawa Herlinga-Żeromskiego czy o tutejszym designie i… zabawkach.

***

Tytuł audycji: Dwójka na miejscu - znaki Niepodległej

Prowadzili: Małgorzata Szymankiewicz i Bartosz Panek

Goście: Krzysztof Myśliński (Muzeum Historii Kielc), Paweł Grzesik (Muzeum Narodowe w Kielcach), dr Krzysztof Karbownik (Muzeum Wsi Kieleckiej), prof. Zdzisław Adamczyk (literaturoznawca), Witold Wesołowski (Geopark Kielce), dr Irena Furnal (literaturoznawczyni), Marek Cecuła (projektant, ceramik), Leszek Dziedzic (Muzeum Historii Kielc), Krzysztof Kucharczyk (Instytut Designu w Kielcach), Maciej (Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach)

Data emisji: 25.08.2018

Godzina emisji: 15.00

x 

Czytaj także

Dwójka na miejscu. Kalisz - fortepianowe miasto-imperium

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2018 17:10
- Ta historia zaczęła się w 1781 roku. Był to wyrób, który nazywał się fortepianem. A pianina to jest dopiero koniec XIX wieku - mówił w Dwójce Jan Kibler, wieloletni pracownik fabryki Calisia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Walczący o wolność, mieszczański, alternatywny. Twarze Poznania

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2018 15:55
"Dwójka na miejscu - znaki Niepodległej" - wakacyjna akcja, która nawiązuje do 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości - zawitała do stolicy Wielkopolski. W licznych rozmowach z naszymi gośćmi przyjrzeliśmy się Poznaniowi z wielu różnych stron.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dwójka na miejscu". Zakopane - inspirujący duch wolności

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2018 18:09
- W opinii ogólnej wolność jest związana z górami. Już w XIX wieku, gdy jeszcze Polska była pod zaborami, Franciszek Nowicki pisał, że w Tatrach są ostatnie wolności ołtarze - mówił w Dwójce Maciej Pinkwart, dziennikarz i autor licznych książek-przewodników o Zakopanem.
rozwiń zwiń