Zdobądź środki na świętowanie Roku Moniuszki

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2018 11:00
- Prawie w każdym mieście mamy ulicę Stanisława Moniuszki. Może warto w 200. rocznicę urodzin kompozytora zorganizować na niej święto jego twórczości - mówił Maxymilian Bylicki, który w Dwójce wyjaśniał, jak zdobyć ministerialne fundusze na organizację takiego przedsięwzięcia.
Audio
  • Maxymilian Bylicki o programie "Moniuszko 2019.Promesa" (Poranek Dwójki)

"Moniuszko 2019 - Promesa" to specjalny program skierowany do stowarzyszeń, fundacji, szkół artystycznych, a nawet podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, dzięki któremu można zdobyć finansowanie wydarzeń promujących twórczość ojca polskiej opery narodowej. - Program obejmuje dwa rodzaje zadań: jedne artystyczne, a drugie o profilu edukacyjnym - wyjaśniał gość "Poranka Dwójki". - To mogą być festiwale, konkursy muzyczne, koncerty, ale też wydarzenia literackie, kursy, warsztaty, gry, wydarzenia plenerowe.

Maxymilian Bylicki dodał, że w roku 2019 czas odkurzyć twórczość Stanisława Moniuszki, która przez niektórych uznawana jest za nieco przestarzałą. Zdaniem dyrektora Instytutu Muzyki i Tańca da się w niej odkryć wiele wartości aktualnych i dziś. Wnioski o wsparcie projektów związanych z celebracją Roku Moniuszki można składać za pośrednictwem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego do 15 października. W audycji Maxymilian Bylicki wyjaśnił, jakie kryteria będą brane pod uwagę przy ocenianiu wniosków.

***

Prowadzi: Paweł Siwek

Gość: Maxymilian Bylicki (dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca)

Data emisji: 25.09.2018

Godzina emisji: 8.10

Materiał został opublikowany w audycji "Poranek Dwójki".

bch/jp

Czytaj także

Fabio Biondi: włoska wersja "Halki" powstała z miłości

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2018 14:00
- Tłumaczenia tekstu dokonał pochodzący z Italii przyjaciel Moniuszki – Achilles Bonoldi. To właśnie jego tłumaczeniem posiłkujemy się podczas tego wykonania - mówił w Dwójce dyrygent, który jako pierwszy doprowadził do wystawienia "Halki" w języku włoskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Halka" po włosku. Kulisy historycznego wykonania

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2018 19:05
Jak wyglądały przygotowania do wykonania włoskiej wersji "Halki" Stanisława Moniuszki w ramach Festiwalu "Chopin i jego Europa"?
rozwiń zwiń