X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Fabio Biondi: włoska wersja "Halki" powstała z miłości

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2018 14:00
- Tłumaczenia tekstu dokonał pochodzący z Italii przyjaciel Moniuszki – Achilles Bonoldi. To właśnie jego tłumaczeniem posiłkujemy się podczas tego wykonania - mówił w Dwójce dyrygent, który jako pierwszy doprowadził do wystawienia "Halki" w języku włoskim.
Audio
  • Fabio Biondi: włoska wersja "Halki" powstała z miłości (Letni festiwal muzyczny/Dwójka)
Fabio Biondi
Fabio BiondiFoto: materiały prasowe/archiwum Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina

Fabio Biondi opowiadał, że włoskie tłumaczenie powstało przed lat z pragnienia popularyzacji opery wśród szerszej, europejskiej publiczności. - Pamiętajmy, że w tamtych czasach, szczególnie w krajach takich, jak Francja, Niemcy, czy Hiszpania, królowała właśnie opera włoska, więc zagraniczna promocja "Halki" byłaby wręcz niemożliwa gdyby ta nie posiadała włoskiego tekstu.

Ostatecznie obcojęzyczna wersja nigdy jednak nie była wystawiona, aż do premiery na festiwalu Chopin i jego Europa. Fabio Biondi opowiadał w audycji o swoich początkowych obawach, gdy dostał ofertę wykonania "Halki" w Warszawie. Dyrygent też zwrócił uwagę na zabiegi kompozytorskie, poprzez które Moniuszko obnażył kondycję społeczeństwa i odważył się na krytykę burżuazji.

***

Rozmawiała: Milena Gąsienica

Gość: Fabio Biondi (dyrygent, skrzypek, założyciel zespołu Europa Galante)

Data emisji: 24.08.2018

Godzina emisji: 21.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Letni Festiwal Muzyczny".

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szymon Nehring: myślę o orkiestrze jak o atłasowej chustce

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2018 08:00
- Jest to koncert napisany głównie pianistycznie i ta orkiestracja żartobliwie bywa nawet przyrównywana do harmonizacji - ceniony pianista opowiadał w Dwójce o swoim stosunku do Koncertu f-moll Fryderyka Chopina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lorenzo Coppola: potrzeba nam muzyki powszedniej

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2018 13:52
- Nie możemy codziennie raczyć się wykwintnymi daniami kuchni francuskiej. Potrzeba nam też potraw mniej wyszukanych. Czy zawsze musimy słuchać cenionego kompozytora? Czy każdego dnia chcemy zjeść wykwintny posiłek? Nie! – przekonywał w Dwójce znakomity klarnecista.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gianluca Capuano: Concerto Köln to orkiestra pionierów

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2018 15:35
- Jeśli chodzi o odkrywanie dawnej praktyki wykonawczej, orkiestra ta jest grupą pionierów. W środowisku są żartobliwie nazywani "świniami truflowymi" ze względu na konsekwencję i skuteczność tych poszukiwań. To zespół o wspaniałej historii – mówił w Dwójce ceniony dyrygent.
rozwiń zwiń