Gabriela Muskała: gdy coś mnie zachwyci, wyciskam to jak cytrynę

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2018 17:12
- Jak złapię jakiegoś autora, który mnie wciągnie i jakoś zachwyci, to wycisnę go jak cytrynę i przeczytam wszystkie dostępne książki. Podobnie, gdy pojawi się jakiś temat albo gatunek literacki, to on mi towarzyszy przez długie miesiące. Teraz mam tak z reportażami - mówiła w Dwójce aktorka.
Audio
  • Gabriela Muskała poleca książki: "Skazane na potępienie" Ewy Ornackiej oraz reportaże Justyny Kopińskiej i Barbary Zajdler (Poranek Dwójki)
  • Gabriela Muskała poleca koncerty i płyty Marcina Maseckiego (Poranek Dwójki)
  • Gabriela Muskała poleca nowy film Marka Koterskiego "7 uczuć" (Poranek Dwójki)
  • Gabriela Muskała poleca spektakl "Tożsamość Wila" w ramach akcji "Teatr Polska" (Poranek Dwójki)
  • Gabriela Muskała poleca film "Nina" w reżyserii Olgi Hajdas (Poranek Dwójki)
  • Gabriela Muskała poleca film "Jak pies z kotem" Janusza Kondratiuka (Poranek Dwójki)
Gabrieła Muskała
Gabrieła MuskałaFoto: Marcin Obara/PAP

schejbal_pap_1200.jpg
Jerzy Schejbal: książka o Komedzie to nostalgiczna historia jazzu

Gabriela Muskała zachęcała do sięgania po polskie reportaże. - One pokazują nam tę Polskę, która jest głęboko schowana i której nie widzimy - uzasadniała. Wśród tytułów polecanych przez aktorkę znalazły się m.in. "Skazane na potępienie" Ewy Ornackiej, "Polska odwraca oczy", "Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie" i "Z nienawiści do kobiet" Justyny Kopińskiej oraz "Człowiek, który powstał z torów" Wojciecha Tochmana. Ten ostatni reportaż był dla niej jedną z inspiracji przy współtworzeniu scenariusza do filmu "Fuga".

- W tym reportażu mężyczna obudził się na torach i szedł nimi aż doszedł do warszawskiego dworca. Gdy zobaczył swoją twarz w lustrze, zemdlał, bo to była jakby twarz obcego mężczyzny. Również w "Fudze" jest taka scena, gdzie bohaterka wchodzi torami na Dworzec Centralny - opowiadała Gabriela Muskała.

W cyklu rekomendacji "Poranka Dwójki" polecała ona m.in. również koncerty pianisty Marcina Maseckiego oraz nowy film Marka Koterskiego "7 uczuć" i debiut Olgi Chajdas "Nina".

***

Przygotowała: Beata Kwiatkowska

Gość: Gabriela Muskała (aktorka filmowa i teatralna, dramatopisarka)

Data emisji: 8-13.10.2018

Godzina emisji: 8.00

Materiały zostały wyemitowane w audycji "Poranek Dwójki".

pg/mko

Czytaj także

Gabriela Muskała o filmie "Fuga": pamięć i tożsamość to tematy, które mnie nurtują

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2018 12:56
- Dotykam tych tematów we wszystkich swoich rzeczach, które piszę razem z siostrą czy właśnie teraz w "Fudze" - mówiła w Dwójce aktorka i scenarzystka najnowszego filmu Agnieszki Smoczyńskiej, reżyserki nagradzanych "Córek dansingu".
rozwiń zwiń