"Kontener" Marka Bieńczyka. Co się pojawia, kiedy ktoś niknie?

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2018 11:00
- Ta książka nie jest o lęku wobec śmierci czy o bólu, bo te są częścią życia człowieka. Ja, wspominając odejście mojej matki, chciałem uruchomić wyobraźnię czytelników i pokazać im, że o śmierci można myśleć bardziej świadomie” – mówił w Dwójce Marek Bieńczyk.
Audio
  • Marek Bieńczyk o swojej nowej książce "Kontener"
Marek Bieńczyk
Marek BieńczykFoto: Łukasz Kowalski/PR2

Z gościem "Poranka Dwójki" rozmawialiśmy o jego nowo wydanej książce "Kontener", osobistym zapisie doświadczania śmierci bliskich.

Pisarz, eseista tłumacz literatury, w swoim zbiorze miniesejów zawarł rozmyślania dotyczące utraty i postaw wobec odchodzenia, wzbogacone odwołaniami do dzieł literackich autorstwa Barthes’a, Prousta, Flauberta czy Camusa.

Czy literatura pomaga pogłębić lub złagodzić ból po śmierci najbliższych? Co mają wspólnego kontener i grób? Wreszcie czy poprzez śmierć bardziej kochamy życie? O tym w zapisie rozmowy.

***

Rozmawiał: Paweł Siwek

Gość: Marek Bieńczyk (pisarz, eseista, tłumacz)

Data emisji: 8.11.2018

Godzina emisji: 8.30

Materiał został wyemitowany w audycji Poranek Dwójki.

at/mko

Czytaj także

Cezary Harasimowicz: życie streszcza się czasem do pestki mirabelki

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2018 12:34
- To historia drzewka, które rosło sobie spokojnie w Warszawie na dawnej ulicy Nalewki, po wojnie Nowotki, a obecnie Andersa. Przeżyło Zagładę, powstanie w getcie, niestety nie przeżyło dzisiejszych czasów - mówił w Dwójce Cezary Harasimowicz, autor książki "Mirabelka".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Krajewski: "Mock. Pojedynek" to powieść inicjacyjna

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2018 12:00
- W tej książce pojawia się odpowiedź na pytanie, które często było mi zadawane przez czytelników. Mianowicie: dlaczego Mock, człowiek który obcował z literaturą najwyższej próby, wszedł w policyjne bagno - mówił w Dwójce autor bestselerowych powieści kryminalnych.
rozwiń zwiń