Archiwum Eissa w zbiorach Muzeum Auschwitz-Birkenau

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2019 12:00
O archiwum dokumentującym działania polskiej dyplomacji na rzecz ratowania Żydów w czasie II wojny światowej rozmawialiśmy z drem Wojciechem Płosą, kierownikiem Działu Archiwum Muzeum Auschwitz-Birkenau.
Audio
  • Dr Wojciech Płosa o zawartości historycznej tzw. archiwum Eissa (Poranek Dwójki)
Obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau
Obóz koncentracyjny Auschwitz-BirkenauFoto: Shutterstock/CL-Medien

Osiem paszportów Paragwaju sfabrykowanych przez polskich dyplomatów dla ratowania Żydów, a także zdjęcia osób ubiegających się o takie paszporty - to zbiór dokumentów, tzw. archiwum Eissa, które 12 lutego przekazano do Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

- Te dokumenty świadczą o zaangażowaniu tzw. grupy berneńskiej, skupionej wokół ambasady Rzeczypospolitej w Bernie i ambasadora Aleksandra Ładosia, w ratowanie Żydów przed zagładą. Dzięki kontaktom ze stroną szwajcarską udawało się otrzymać blankiety paszportów dla całych rodzin. To bardzo ciekawy zbiór dokumentów, ma duże znaczenie dla wzbogacania wiedzy o procesie ratowania Żydów - mówił w audycji dr Wojciech Płosa. 

W skład archiwum wchodzą też oryginalna lista z kilkoma tysiącami nazwisk Żydów z gett, którzy w ten sposób próbowali się ratować z zagłady, oraz szereg dokumentów, w tym korespondencja między polskimi dyplomatami i organizacjami żydowskimi.​ Nazwa archiwum pochodzi od nazwiska arabina Chaima Eissa. 

***

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: dr Wojciech Płosa (dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau)

Data emisji: 12.02.2019

Godzina emisji: 8.30

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

at/bch

Czytaj także

Popkulturowe granice opowiadania o Holocauście

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2019 20:20
- Główny problem z mówieniem o Zagładzie Żydów polega na tym, że pewien rodzaj opowieści może być dla kogoś raniący albo drażliwy - mówił w Dwójce kulturoznawca prof. Tomasz Majewski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Historia chasydyzmu w geograficznym ujęciu

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2019 15:06
Gościem audycji był prof. Marcin Wodziński, współautor wydanej niedawno książki "Chasydyzm. Atlas geograficzny".
rozwiń zwiń